Soome-ugri kirjandusõhtu peeti ilma Kõikide Hantide Esindajata

A.Valton, E.Toulouze, Je.Aipin

Üks sel nädalal Eestis peetavate hõi­mupäevade tähtsündmusi oli soome-ugri kirjanike õhtu Kirjanike Maja musta laega saalis, kuhu oli kolmapäeval hõi­mu­­vellede kirjanduskilde kuulama kogunenud mõnikümmend huvilist.

Tundus, et hall sügisaeg vedas õhtu eestvedajat Valtonit nipsakalt ninapidi, noppides välja algul üleshüütud esinejaid. Eel­kõige soome-ugri staarkirjaniku Jeremei Aipini, kel tuli vaid paar päeva enne esinemist oma haigestumisest teada anda.

Nii rääkiski elusuuruse Aipini asemel hantide eestkõneleja elust ja loomingust aipinist Eva Toulouze. Aipini viimase, tänavu ka eesti keeles ilmunud teose “Jumalaema verisel lumel” tõlkija Peeter Volkonski luges sellest lõike, mis tõid kananaha ihule ja pisarad silma – ühtaegu tinaraske ja taevani tõusvalt õhulise tekstiga teost võiks ka ilma selle ajaloolise väärtuseta julgelt nimetada Kirjanduseks suure tähega. Valton nimetas seda, muuseas, ka hümniks handi naisele.

Toulouze mainis, et varakult ema kaotanud ning põhjapõdrakasvatajast isa käe all kasvanud Jeremei sai juba varasest lapsepõlvest kaasa tunde, et kõik inimesed on sugulased. Seda teemat puudutab omal moel ka tema raamat. “Selle raamatuga on Aipin astunud sammu edasi. Tõusnud kõikide hantide esindajaks,” kinnitas Toulouze.

Lisaks kõnelesid põgusalt mokša, komi ja udmurdi kirjandusteadlased ning oma eriliselt kõlavas kodukeeles luges oma loomingut udmurdi luuletaja Viktor Šibanov.

Hõimupäevadest saab osa veel täna kell 18, mil rahvusraamatukogus annavad ühise kontserdi liivi, karjala, ungari jt muusikakollektiivid.

Mari Klein

Allikas: Eesti Päevaleht

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s