Soome-ugri kirjandusõhtu peeti ilma Kõikide Hantide Esindajata

A.Valton, E.Toulouze, Je.Aipin

Üks sel nädalal Eestis peetavate hõi­mupäevade tähtsündmusi oli soome-ugri kirjanike õhtu Kirjanike Maja musta laega saalis, kuhu oli kolmapäeval hõi­mu­­vellede kirjanduskilde kuulama kogunenud mõnikümmend huvilist.

Tundus, et hall sügisaeg vedas õhtu eestvedajat Valtonit nipsakalt ninapidi, noppides välja algul üleshüütud esinejaid. Eel­kõige soome-ugri staarkirjaniku Jeremei Aipini, kel tuli vaid paar päeva enne esinemist oma haigestumisest teada anda.

Nii rääkiski elusuuruse Aipini asemel hantide eestkõneleja elust ja loomingust aipinist Eva Toulouze. Aipini viimase, tänavu ka eesti keeles ilmunud teose “Jumalaema verisel lumel” tõlkija Peeter Volkonski luges sellest lõike, mis tõid kananaha ihule ja pisarad silma – ühtaegu tinaraske ja taevani tõusvalt õhulise tekstiga teost võiks ka ilma selle ajaloolise väärtuseta julgelt nimetada Kirjanduseks suure tähega. Valton nimetas seda, muuseas, ka hümniks handi naisele.

Toulouze mainis, et varakult ema kaotanud ning põhjapõdrakasvatajast isa käe all kasvanud Jeremei sai juba varasest lapsepõlvest kaasa tunde, et kõik inimesed on sugulased. Seda teemat puudutab omal moel ka tema raamat. “Selle raamatuga on Aipin astunud sammu edasi. Tõusnud kõikide hantide esindajaks,” kinnitas Toulouze.

Lisaks kõnelesid põgusalt mokša, komi ja udmurdi kirjandusteadlased ning oma eriliselt kõlavas kodukeeles luges oma loomingut udmurdi luuletaja Viktor Šibanov.

Hõimupäevadest saab osa veel täna kell 18, mil rahvusraamatukogus annavad ühise kontserdi liivi, karjala, ungari jt muusikakollektiivid.

Mari Klein

Allikas: Eesti Päevaleht

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s