Hõimupäevad tõid Raplamaale kuulsa ersa-mokša ansambli Toorama (VIDEO)

Paljudes Euroopa riikides esinenud ersa-mokša rahvamuusikaansambel Toorama Mordvamaalt Saranskist andis eile ja üleeile hõimupäevade ajal särtsakaid kontserte mitmes paigas Rapla maakonnas.

Toorama on loodud 18 aastat tagasi. Ansambel on laulnud nii ersa, mokša kui ka karatai keeles. Neid on kutsutud erinevatele festivalidele paljudes riikides – sealhulgas Soomes, Inglismaal, Prantsusmaal, Lätis, Leedus, Bulgaarias, Ungaris jm. Ansambel on osalenud ka Viljandi pärimusmuusika festivalil. Mõned oma muusikasalvestused on nad teinud Eestis.

Ansambel Toorama sündis Mordva pealinnas Saranskis 1990. aastate algul, asutaja oli nüüdseks juba manalamees Jovlan Olo, venepärase nimega Vladimir Romaškin. Jovlan Olo töö jätkaja on tema poeg Andrei Romaškin. Tooramas hakkas ta laulma juba üsna noorukesena – eile Kehtnas esinemise järel näidati talle fotot, kus ta on 15aastase poisina Raplamaal Tooramaga esinemas.

Ansambli liikmed on noored mehed, mõned alles üliõpilased, mõned töötavad – enamik kultuurivaldkonnas, õpetajatena jne.

Ansambli nimi Toorama on pandud Mordva müütilise valitseja Tjuštja järgi, kes oli poolinimene, pooljumal. Teise ilma lahkudes oli ta jätnud inimestele oma pilli toorama ja öelnud, et kui häda käes, siis puhuge seda, ma kuulen ja tulen teile appi.

Ansambli asutaja Jovlan Olo poeg vahendas oma isa mõtteid, kes on öelnud, et nad laulavad selleks, et teha kuuldavaks: nende kultuur pole veel hävinud. Lauldakse, et oma põlist kultuuri hoida ja takistada oma rahvast ja maad kadumast.

Nüüdne Toorama kunstiline juht Andrei Romaškin ütles Toorama nimel, et hõimurahvaste juurde on neil alati meeldiv külla tulla. „Alati on soe tunne oma hõimlastega kokku saada,” sõnas ta. Ando Kiviberg kutsub neid taas ka Viljandi pärimusmuusika festivalile, kus on varem nende esinemist saatnud tohutu menu.

Kontserdil Juurus, kus publikuks olid kohalikud kooliõpilased, tutvustasid Toorama liikmed lastele oma rahvapille, mida julgemad ka mängida proovisid. Mitme laulu puhul publik plaksutas kaasa ja vahepeal võeti lava ees sisse ka ühine väike tantsuring ümber jaurami-sarnase rahvapilli.

Külalistele valmistas üllatuse väike tüdruk Heidy Soovik, kes hõbehäälselt esitas oma Maardus elava, üle 70aastase vepsa rahvusest vanaema õpetatud pika vepsakeelse laulu Vepsamaast.

Toorama muusikud tõdesid, et neil on mitmeid nii ersa- kui ka mokšakeelseid muusikakollektiive, kes esitavad stiliseeritud rahvamuusikat, ning nende riietuski on stiliseeritud, mitte aga ehtne rahvarõivas.

Seevastu Toorama ise soovib kõlada lasta eelkõige ehedal, võimalikult autentsel rahvamuusikal. Kuigi neil on olnud ka projekte, kus etnomuusika põimub näiteks dzässielementidega.

Toorama esineb Hõimupäevade kontserdil Tallinnas:

Maire Kõrver

Allikas: Nädaline

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s