Saks: Euroopa Liidu eelarve toetab soome-ugri vähemusi Venemaal

Eesti-Soome-Ungari parlamendisaadikute initsiatiivil läks Euroopa Liidu 2009. aasta eelarvesse sisse 2,5 miljonit eurot soome-ugri vähemuste tegevuse toetamiseks Venemaal.

Neljapäeval toimunud hääletusel kinnitas Euroopa Parlament järgmise aasta eelarve, kuhu hääletati sisse 2,5 miljoni euro eest toetust Venemaa etnilistele ja rahvusvähemustele kultuuri, hariduse, meedia ja kodanikuühiskonna arenguks. Ettepaneku tegelik sisu on toetada just soome-ugri rahvastele suunatud programme.

Euroopa Parlamendi Eesti saadiku Katrin Saksa sõnul elab Venemaal üle 150 erineva etnilise grupi. “Aga kuna soome-ugri rahvaste keel ja kultuur on üks ohustatumaid, siis peab eelkõige nende tegevust toetama. Tegemist on teise korraga, kui Euroopa Liit toetab soome-ugri rahvaste kultuuri ja seda eriti Vene Föderatsioonis elavate rahvaste kultuuri säilitamiseks ning arendamiseks. See toetus tuli selgelt Eesti, Soome ja Ungari saadikute koostöö tulemusena,” nentis Saks.

Saks loodab, et Euroopa Komisjon kuulutab lähiajal välja ka konkursi soome-ugri rahvaste toetamiseks mõeldud projektide esitamiseks. Saks lisas, et tegelikult on soome-ugri vähemuste toetamiseks ette nähtud viis miljonit eurot – 2,5 miljonit eurot on eelmise aasta eelarve realt kasutamata.

“Komisjoni esindajatega lepiti juba kevadel kokku, et rahad hakkavad liikuma Euroopa Nõukogu kaudu ja lisaks suurematele programmidele rahastatakse ka rohujuure tasandilt tulnud projekte. Kahjuks töötab komisjon siiani välja konkursi tingimusi ning eelmise aasta summa on kasutamata. Seega saab projekte esitada tegelikult viie miljoni euro väärtuses,” lisas Saks.

Eesti-Soome-Ungari hõimualane koostöö sai alguse 70 aastat tagasi, kui 14.oktoobril 1937 sõlmisid koostöölepingu Eesti ja Ungari ning sama aasta 1. detsembril Eesti ja Soome haridusminister.

Katrin Saks on tegelenud soome-ugri küsimustega ka varem, olles Euroopa Nõukogus Venemaa soome-ugri vähemuste raportöör. Antud raport võeti vastu kaks aastat tagasi Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee juhtkomitee poolt.

Allikas: Postimees

2 kommentaari

Filed under Uudised

2 responses to “Saks: Euroopa Liidu eelarve toetab soome-ugri vähemusi Venemaal

  1. Ugri

    Mis kasu sellest “toetusest”, kui isegi eelmise aasta raha pole kasutatud…

  2. Tsikma

    Tere! Shälä! Pish jazho! Yshan dä shotan proektvlä lit gÿnj, malyn vara nÿnÿlän palshash agyl. Lÿmÿnok tetjä kuljturym viängdÿmäshÿm shotyshky nälmän.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s