Uus soomeugrilasest Venemaa patriarh matab Lenini ja elustab Vene impeeriumi

kirill_patr1.veebruaril pühitsetakse Moskva ja kogu Venemaa patriarhiks uus mees, kuid mis tema nimeks saab, seda me veel ei tea. Kas metropoliit Kirill jätab oma praeguse munganime või võtab tagasi oma ilmaliku nime Vladimir või valib ehk mingi kolmanda nime, see alles selgub. Nalja saaks, kui ta kuulutaks ennast Aleksius III – ks

Kolmandat põlve vaimulik peterburglane Kirill on selgelt olnud ideoloogilise suuna esindaja, kelle eesmärgiks on taastata Vene elu vana vormel: õigeusk, isevalitsus, rahvuslus. Ilmselt saab temast patriarh, kes Kremli käsul matab Lenini tema ema kõrvale Peterburgi kalmistule.

Usun, et Putiniga sarnaselt vabalt saksa keelt rääkiv ja mäesuusatamist harrastav Kirill on selles Kremliga ammu kokku leppinud. Tema mõju Venemaa impeeriumliku hiilguse taastamiseks on aga näha juba praegu – ta reklaamib laialdaselt Romanovite dünastiat ja nende ajaloolist pärandit.

Kirill on ühe vastuolulisema nõukogudeaegse õigeusu vaimuliku, metropoliit Nikodimi (Rotov) õpilane. Nikodim oli vaimustuses katoliku kirikust ning suri äkksurma Vatikanis momendil, kui ta surus Johannes Paulus II kätt tema paavstiks valimise puhul. Seos Nikodimiga on tekitanud Kirillile, keda Tshukotka piiskop Diomid veel eelmisel aastal süüdistas sidemetes katoliku kirikuga, paksu pahandust. Diomid heideti Vene õigeusu kirikust välja.

Kirilli enda nõukogudeaegne karjäär Vene õigeusu kirikus oli aga lausa uskumatu: 23-aastaselt usuakadeemia professoriks, 24-aastaselt arhimandriidiks, 27-aastaselt usuakadeemia rektoriks, 29-aastaselt piiskopiks, 30-aastaselt peapiiskopiks. Fantastiline!

Nikodimi õpilasest Kirillist saab pärast soomeugrilasest patriarhi Nikonit teine suurim Vene õigeusu kiriku reformija. Kirill nõuab misjonitöö alustamist Vene õigeusu kirikus. Samuti nõuab ta, et vene papid hakkaksid jutlustama – õigeusu preestrid ei oska esineda ei koguduse ega avalikkuse ees. Ilma korraliku jutlustamiseta pole aga misjonitöö võimalik. Kavas on kopeerida nii katoliku kiriku kui ka ameerika evangelistide kogemusi.

Ersa-mordva päritoluga Kirilli hüüdnimeks on “Vladõka Midas”, kuna ajakirjandus levitab arvamust, et tema isiklik vara ulatub 4 miljardi dollarini. Igal juhul on selge, et Kirilli ajal jätkub Vene õigeusu kiriku kassa täitmine ja vara suurendamine.

2003. aastal oli mul võimalus vestelda Kirilliga ka isiklikult Tallinnas uue kiriku asukoha õnnistamisel Lasnamäel. Tema soomeugrilase kavalad sinised silmad on mul veel praegugi meeles.

Allikas: www.keskerakond.com

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s