“Arutu inimene”

Kultuurišokk

shondibanMida iganes, aga kultuuri kallale kippumist Komi ringkonnas ei oodanud keegi

Permi-Komi ringkonnaasjade minister Igor Bõkariz kohtus eelmisel nädalal mitme kultuuriasutuse juhatajaga. Nende hulgas olid Permi-Komi raamatukirjastus, ansambel „Šondiban”, Rahvuskultuurikeskus ja ringkonna kinokeskus. Millest käis jutt suletud uste taga, pole täpselt teada. Ent pärast seda hakkasid Kudõmkaris levima kuuldused kõigi nelja asutuse likvideerimisest.

Asutuste juhatajad hoiduvad kommentaaridest, viidates oma asutaja, Permi krai riigiasutuste administreerimise agentuuri keelule.

Ainus, mida nendelt kuuldi, on kohutav sõna „optimeerimine”.

Kuulduste järgi optimeeritakse seitse asutust, kolm õppe- ja neli kultuuriasutust.

SAATUS EI OOTA

„Permskije Novosti” ajakirjaniku kätte sattus juhuslikult agentuuri teadaanne, mille said esmaspäeval neli ülalmainitud kultuuriasutust. Selle dokumendi nimeks on „Ettepanekuid Permi-Komi ringkonna territooriumil tegutsevate krai riigiasutuste võrgu restruktureerimise kavasse”. Tehakse ettepanek hinnata autonoomseks asutuseks muutmise otstarbekohasust ja ka munitsipaalomandusse viimist. Ühes veerus peab olema Permi-Komi ringkonnaasjade ministeeriumi „viisa” – säilitada või muuta üks asutus teise alajaotuseks või ühendada asutused „funktsiooni säilimisega”. Räägitakse, et ühtedel paluti otsustada oma asutuse saatuse üle kahe tunni jooksul, teistel ööpäeva jooksul.

Agentuurist teatati „PN”-le, et „küsimus asutuste tegutsemise lõpetamisest ei ole arutusel”. Tehakse vaid analüüs: „antakse hinnang materiaalse ja õppebaasi, kaadripotentsiaali jm seisundile”. Ent Komi ringkonna administratsioonist selgitati, et jutt käib ikkagi asutuste saatusest. Nende üleandmine munitsipaalomandisse on vähetõenäoline – linn ega rajoonid ei nõustu võtma nende ülalpidamise kulusid enda kanda. „Optimaalne variant on kõikide asutuste ühendamine ühte organisatsiooni,“ – arvab rahvuskultuuri arengu sektori juhataja Tatjana Klimova. – „Jah, Permi krais ei ole sellele analoogi, kuid sisuliselt taotlevad kõik need asutused ühte eesmärki – rahvuskultuuri säilitamist ja arendamist”.

HÄID LAMBAID MAHUB PALJU ÜHTE LAUTA?

„Minu meelest peavad kinokeskus ja kirjastus olema autonoomsed asutused, aga Rahvuskultuurikeskus tuleb ühendada „Šondibaniga“ ja pärast saavad nad end seada sisse draamateatri uue hoone ruumidesse”, – arendab mõtet Komi ringkonnaasjade minister Igor Bõkariz.

Tširkunov ise (Permi krai kuberner tõlk.) on võrrelnud „Šondibani” pärliga. Ja näe – „lihviti”, – ironiseerib üks „PN” ekspertidest, kes soovis jääda tundmatuks („tuntud” on juba ammu tööhõiveametis arvel”, – naljatab ta kurvalt). Aga Rahvuskultuurikeskus ja ansambel tegutsevad juba ammu ühe katuse all. Tõsi, kaebavad pidevalt teineteise peale lärmi pärast.

„Ei kujuta ette organisatsiooni, kus tantsitakse, lauldakse, näidatakse filme, korraldatakse väljapanekuid, viiakse läbi õppetööd, kirjastatakse raamatuid…” – ütleb ekspert. Ja kuhu see organisatsioon ennast mahutaks? Pole üldse selge, millal saab valmis ülalmainitud teatrihoone. Aga kultuuri- ja vabaajakeskuses vajaminevat pinda pole.

Räägitakse, et Komi ringkonnaasjade uus minister on viinud kirjastuse juhataja pisarateni, seades kahtluse alla kogu tema elutöö – komikeelsete raamatute väljaandmise. Kirjastusel pole praegu oma polügraafilist baasi, eratellimusi on vähe. Autonoomseks muutmine tähendaks kindlat hukku. Sama lugu on ka kinokeskusega.

Kõige selle juures ei ole üheltki asutuselt küsitud ettepanekuid kokkuhoiu või tulu saamise võimalike viiside kohta. Kinokeskus olevat teinud ettepaneku „koomale tõmmata”, kuid seda pole kuulda võetud. „Jääb mulje, et agentuuri jaoks on põhiline raporteerida ülesse, et „kõik on korras, nii ja nii palju asutusi on likvideeritud”, – resümeeris meie ekspert.

Marina SIZOVA

Allikas: Permskije Novosti, 6.03.2009

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s