Komi ringkond kaotab uhkuse?

Kudõmkaris pandi kinni draamateater

komi_teatrEsmaspäev on Gorki nimelises Permi-komi rahvuslikus draamateatris puhkepäev, kuid teatri direktor Anatoli Tšetin on juba ammu unustanud, mida see tähendab. „Istun siin ja ootan kohtutäitureid, nad peavad tulema pealelõunat”, –võttis ta meid rõõmutult vastu. Siis selgitas ta erinevatesse asutustesse tehtud telefonikõnede vahepeal („Kuidas panna teater kinni? Mul on märtsi etendustele kõik piletid müüdud!”) kujunenud situatsiooni.

Veebruaris kontrollisid hoonet tuletõrjujad ja leidsid 42 tuleohutusreeglite rikkumist. Tšetini sõnul tuli need kõrvaldada 1. maiks 2009. Eelmise nädala jooksul on täidetud ettekirjutuse 18 punkti. Kuid tuletõrjujad ei oota enam.

Juba 20. veebruaril tuli Kudõmkari linnakohtu otsus, kus mustvalgel kirjas: „määrata karistus hoone funktsioneerimise peatamise kujul 90 päevaks”. Teater kaebas selle otsuse edasi krai kohtusse ja ootab nüüd selle läbivaatamist. Kuid esmaspäeval hoiatasid kohtutäiturid Anatoli Pahhomovitši, et tulevad asutust kinnipitseerima.

TEATER LÄHEB PÕRANDA ALLA

Ringkonna uhkus Permi-komi rahvuslik draamateater on asutamisest alates, 1931. aastast asunud aadressil Gagarini 6. Hoone on vana ja korduvalt ümberehitatud. Ringkonnas on ammu unistatud uuest teatrimajast ja lõpuks, 2000. aastal võeti hoone rekonstrueerimise projekt Venemaa kultuuri arendamise ja kultuuripärandi säilitamise föderaalse sihtprogrammi sisse. Oletati, et osa vanast majast lammutatakse ja samasse ehitatakse uus.

Projekti summad jätsid sügava mulje, kuid need laekusid aeglasemini kui seda oleks soovinud teatri juhtkond. Siis käivitusid [Permi-komi ringkonna ja Permi krai – tõlk.] ühendamisprotsessid. Teatrit rahustati, öeldes, et projekti finantseerimine säilib.

Pärast ühendamist selgus, et asutuse rekonstrueerimine ei ole enam üheski föderaalses programmis. Kahtlustatakse, et see juhtus sellepärast, et ringkond ei saanud enam otse Moskvast „pressida raha välja”, aga krais „magati” see võimalus maha, nii et teater pidi rekonstrueeritama juba krai eelarve rahadest. Kuid helge tulevik ei saabunud taas.

Alguses jäi teater hädavaevalt krai investeerimisprogrammist välja. Hiljem sai see sinna ikkagi sisse. Siis aga ei meeldinud kraile ringkonna isu. Krai endine peaminister Nikolai Buhvalov olevat isegi ähvardanud maha lasta selle, kes on koostanud rekonstrueerimise projekti.

Projekt saadeti kärpimisele vajalike mahtudeni. Teater koliti üle kultuuri- ja vabaajakeskusesse. Siis pandi aga selle keskuse lava remonti. Nii ei jäänud ringkonna pealinnas selliseid saale, kus teatrietendusi pidada.

Kudõmakri teater otsustas mitte alla anda. Oma jõuga tehti vana maja puhvetist lava ja fuajeest ehitati 70 kohaga väike saal. Ja etendused toimuvad! Rahvusvaheliseks teatripäevaks 27. märtsiks toob teater tavapäraselt lavale esietenduse ja veel millise nimega – „Elu on ilus”!

SEDA SAALI EI TOHI OLLA

„Permi ooperi- ja balletiteater taheti ka kinni panna, kuid ei pandud ju”, – kommenteeris „PN” ajakirjanikule Komi ringkonnapea Igor Bõkariz. Ja tõepoolest – esmaspäeval kohtutäiturid teatrisse ei tulnud. Kuid tulid kolmapäeval, peaaegu vahetult enne etenduse algust, mis tuli ära jätta. Teatri toetuseks ei tagastanud vaatajad ostetud pileteid.

Kudõmkari linna ja Kudõmkari rajooni vanemkohtutäituri Settar Memetovi selgitusel on kohtutäituritel õigus panna teater viivitamatult kinni vaatamata sellele, et kohtuotsus pole veel jõus. „Kaalul on inimeste turvalisus”, – kehitab õlgu Permi-komi ringkonna Riikliku tuletõrjejärelvalve 14. osakonna juhataja asetäitja Sergei Kiritšenko. Tuletõrjujaid võib mõista: seda vaatesaali ei tohi põhimõtteliselt olla…

Teatri direktor Anatoli Tšetinil vajuvad käed rüppe: „Teatri tegevus peatati kolmeks kuuks, siis pannakse üldse kinni: osasid rikkumisi pole ju võimalik kõrvaldada, kuna hoone on ümberehitamisel. Ja mis edasi? Kas te arvate, et näitlejad istuvad kogu see aeg ja ootavad?! Varsti jookseb mul kogu trupp laiali”.

Marina Sizova

Allikas: Permskije novosti

Seotud link: Краевой суд отменил решение о закрытии Коми-Пермяцкий театра

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s