Eestis koguneb soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee

koko_fu23.–25. märtsini peetakse Tallinnas ja Rakveres soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee koosolekuid.

Esmaspäeval kohtuvad konsultatiivkomitee liikmed Riigikogu väliskomisjoni ja soome-ugri toetusgrupi liikmetega. Seejärel siirduvad komitee liikmed Rakverre nõupidamisele, vahetamaks teavet hetkeolukorra kohta Venemaa regioonides.

Päevakajalise küsimusena võetakse arutlusele olukord Permikomi autonoomses ringkonnas, kus on sulgemisohus neli rahvuslikku kultuuriasutust.

Arutatakse ka 2009. aasta tööplaani seminaride, konverentside, festivalide ja muude ürituste korraldamise osas, samuti koostööd ÜRO raames. Eraldi küsimusena on kavas arutada soome-ugri keeltes tehtavate tele- ja raadiosaadete kättesaadavust internetis ja keskse serveri loomist nende jaoks.

Seekordsest istungist võtavad osa ungarlaste, soomlaste, eestlaste, vepslaste, isurite, ingerisoomlaste, kveenide, komide, permikomide, maride, mokšade, setude, udmurtide, hantide, ersade, neenetsite ja karjalaste esindajad.

Konsultatiivkomitees esindab iga rahvast kuni kaks esindajat, kes on reeglina määratud rahvuskongresside või rahvaste huvisid esindavate organisatsioonide poolt. Eestlasi esindab konsultatiivkomitees MTÜ Fenno-Ugria Asutus kui kõiki soome-ugri rahvastega sidemeid arendavate Eesti organisatsioonide ja asutuste katusorganisatsioon. Eesti esindajaiks konsultatiivkomitees on Andres Heinapuu ja Tõnu Seilenthal.

Konsultatiivkomitee on soome-ugri rahvaste maailmakongresside koordineeriv organ, mis tegutseb kooskõlas rahvusvahelise seaduse normide ning ÜRO põhimõtetega. Konsultatiivkomitee kaitseb soome-ugri rahvaste õiguseid ja huve, nii nagu see on kirja pandud 1992. aastal vastu võetud maailma soome-ugri rahvaste koostöödeklaratsioonis.

Rahvastel on konsultatiivkomitees võrdne sõnaõigus ning hääletustel igaühel üks hääl sõltumata rahvaarvust. Komitee tegutseb põhimõttel, et kõigi soome-ugri rahvaste esindajad on võrdsed ja otsuseid võetakse vastu konsensuslikult, vaid organisatsioonilistes küsimustes võib toimuda hääletamine.

Töökorra järgi peab konsultatiivkomitee kogunema vähemalt üks kord aastas, tegelikult on aga käidud koos kaks korda aastas.

Alates 1993. aastast osales konsultatiivkomitee valitsusvälise organisatsioonina ÜRO põlisrahvaste õiguste ülddeklaratsiooni eelnõu ettevalmistamisel Viinis ja Genfis, praegu osaletakse ÜRO põlisrahvaste alalise foorumi töös.

Allikas: Fenno-Ugria

Lisa kommentaar

Filed under Uudised

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s