Soome-ugri konsultatiivkomitee peab nõu Rakveres

kk_logoSoome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee liikmed arutavad täna ja homme nõupidamisel Rakveres soome-ugri ürituste aastaplaani ja päevakajalisi probleeme.

Istungil arutati 2009. aasta tööplaani, mille keskseks ürituseks on oktoobris Komimaa pealinnas Sõktõvkaris peetav rahvusvaheline konverents emakeeleõpetusest kakskeelsuse tingimustes.

Tänavu on plaanis ka soome-ugri keeltes kirjutavate ajakirjanike konverentsilaadne kohtumine Joškar-Olas ning Venemaa soome-ugri organisatsioonide liikmetele mõeldud koolitusprogramm, mille kaks esimest etappi toimuvad Venemaal, lõpposa aga Soomes Tamperes.

Eraldi oli arutlusel idapoolsetes soome-ugri keeltes tehtud telesaadetete, eelkõige teatrietenduste, kontserdite ja kultuurisaadete kättesaadavaks tegemine internetis. Kohtumisel otsustati hakata pidama läbirääkimisi telesaadete õiguste asjus telekanali Rossijaga, mille alla soome-ugri alade telestuudiod kuuluvad.

Kõne all oli ka Soome algatatud keelepesade projekt, mis esialgu on käivitunud Karjalas ning laieneb sealt kavatsuste kohaselt peagi teistessegi Venemaa soome-ugri piirkondadesse.

Veel oli teemaks Euroopa Liidu eelarvest Venemaa vähemusrahvuste keele ja kultuuri edendamiseks eraldatud 2,5 miljonit euro saatus. Praeguseks on see raha üle antud Venemaa regionaalarengu ministeeriumile, kes peab tänavuse aasta esimese kvartali jooksul otsustama, kuidas seda jagama hakatakse.

Konsultatiivkomitee järgmine istung otsustati pidada Siberis Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna pealinnas Salehardis.

Rakveres on kohal eestlaste, hantide, ingerisoomlaste, isurite, liivlaste, karjalaste, komide, kveenide, permikomide, setude, soomlaste, ungarlaste ning vepslaste esindajad.

Maailmakongresside vahel tegutsev soome-ugri rahvaste koostöökogu koguneb Eestis juba neljandat korda. Varasemad kolm konsultatiivkomitee istungit on peetud Lohusalus, Leigol ja Võrus.

Konsultatiivkomitee on soome-ugri rahvaste maailmakongresside koordineeriv organ, mis tegutseb kooskõlas rahvusvahelise seaduse ning ÜRO põhimõtetega. Konsultatiivkomitee kaitseb soome-ugri rahvaste õiguseid ja huve, nii nagu see on kirja pandud 1992. aastal vastu võetud maailma soome-ugri rahvaste koostöödeklaratsioonis.

Rahvastel on konsultatiivkomitees võrdne sõnaõigus ning hääletustel igaühel üks hääl sõltumata rahvaarvust. Komitee tegutseb põhimõttel, et kõigi soome-ugri rahvaste esindajad on võrdsed ja otsuseid võetakse vastu konsensuslikult, vaid organisatsioonilistes küsimustes võib toimuda hääletamine.

Alates 1993. aastast osales konsultatiivkomitee valitsusvälise organisatsioonina ÜRO põlisrahvaste õiguste deklaratsiooni eelnõu ettevalmistamisel, praegu osaletakse ÜRO põlisrahvaste alalise foorumi töös.

Allikas: Fenno-Ugria

Foto: novosti.err.ee

Lisa kommentaar

Filed under Uudised

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s