Volga jõe taseme tõstmine hirmutab marisid

Tšeboksarõ hüdroelektrijaamPresident Dmitri Medvedev andis Venemaa valitsusele korralduse lõpetada ettevalmistustööd Tšeboksarõ veehoidla veetaseme veelkordseks tõstmiseks, mis võib kaasa tuua uute maa-alade üleujutamise Marimaal ja Nižni Novgorodi oblastis.

Juba Volga veetaseme esmakordne tõstmine Tšeboksarõ hüdroelektrijaama ehituse aegu 1968.-1986. aastatel sai maride jaoks suureks katastroofiks. Mäemarid kaotasid siis ligi 30 protsenti oma asualadest, umbes 8000 inimest asustati ümber.

Nii nagu toonagi, ei võeta maride arvamust ka praegu arvesse. Kõnelused käivad vaid Moskvas ja Tšeboksarõs.

Veetaseme tõstmist 63 meetrilt 68 meetrile taotleb Tšuvaši vabariik, lootes sellega suurendada Tšeboksarõ hüdrojaama elektritoodangut ja vältida kohatist Volga jõe madalaks jäämist.

Volga jõe veetase on Nižni Novgorodi oblastis ühes kohas alanenud niivõrd, et laevadel pole võimalik sealt enam täislastiga läbi sõita.

Nižni Novgorodi võimud on veetaseme tõstmise vastu ja soovitavad ehitada lüüsidest koosneva hüdrosõlme ja tammi, mille rajamine on juba võetud föderaalsesse transpordiinfrastruktuuri objektide programmi.

Veetaseme tõstmise vastu on olnud ka Föderatsiooninõukogu loomulike monopolide komisjon. Samuti keskkonnakaitsjad, kelle hääl on Venemaal hakanud endisest märksa tugevamalt kostma.

Veetõusust võib keskkonnakaitsjate hinnangul kannatada saada neli Tšuvaššia, kaks Mari Eli vabariigi ja 12 Nižni Novgorodi oblasti rajooni, ühtekokku 119 asustatud punkti.

Nižni Novgorodi piiskopkond on juba avaldanud muret, et ohtu võib sattuda ka võimalikus üleujutustsoonis asuv Makari klooster.

Allikas: Fenno-Ugria

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Uncategorized

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s