Mari omausuline pahandab Ingeri kirikuga

Anu ja Juha VäliahoIngeri kiriku tegevus Marimaal teeb kahju mari omausule, kirjutab mari preestri abiline Ilja Evanõn-Birski ajalehes Erzjan Mastor avaldatud artiklis.

Baškortostanis mari aladel misjonäridena tegutsev soome-eesti abielupaar Juha ja Anu Väliaho kasutavad tema sõnul ära maride positiivset suhtumist, et “lüüa maridele nuga selga”.

Evanõn-Birski ei jäta mainimata, et Juha Väliaho oli Nõukogude-vastane tegelane ja persona non-grata.

Maridel on artikli autori hinnangul raske konkureerida Soomest ja Ameerikast palju abiraha saava Soome organisatsiooniga.

“Raske on mõista, miks soomlased soovivad maride kiiret väljasuremist,” kirjutab Evanõn-Birski. “On täiesti selge, et mari vähemuse ristiusustamine kiirendab nende assimilatsiooni.”

Maride rahvusliku eneseteadvuse põhialuseks on tema sõnul alati olnud rahvusreligioon, kristluse vastuvõtmisel hakkavad nad aga end esmajoones identifitseerima venelastega, sest domineerivaks kirikuks Venemaal on õigeusu kirik.

“Läänepoolsed soomeugrilased on ammu Volga omadest eraldunud ja neil pole mingit moraalset õigust meie juuri lõhkuda,” leiab Evanõn-Birski. “Nüüdsest hakatakse neid Baškortostanis pidama mari rahva vaenlasteks,” lubab ta oma jutu lõpuks.

Allikas: Fenno-Ugria

Pilt: Anu ja Juha Väliaho Misjon.ee

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s