Mari omausuline pahandab Ingeri kirikuga

Anu ja Juha VäliahoIngeri kiriku tegevus Marimaal teeb kahju mari omausule, kirjutab mari preestri abiline Ilja Evanõn-Birski ajalehes Erzjan Mastor avaldatud artiklis.

Baškortostanis mari aladel misjonäridena tegutsev soome-eesti abielupaar Juha ja Anu Väliaho kasutavad tema sõnul ära maride positiivset suhtumist, et “lüüa maridele nuga selga”.

Evanõn-Birski ei jäta mainimata, et Juha Väliaho oli Nõukogude-vastane tegelane ja persona non-grata.

Maridel on artikli autori hinnangul raske konkureerida Soomest ja Ameerikast palju abiraha saava Soome organisatsiooniga.

“Raske on mõista, miks soomlased soovivad maride kiiret väljasuremist,” kirjutab Evanõn-Birski. “On täiesti selge, et mari vähemuse ristiusustamine kiirendab nende assimilatsiooni.”

Maride rahvusliku eneseteadvuse põhialuseks on tema sõnul alati olnud rahvusreligioon, kristluse vastuvõtmisel hakkavad nad aga end esmajoones identifitseerima venelastega, sest domineerivaks kirikuks Venemaal on õigeusu kirik.

“Läänepoolsed soomeugrilased on ammu Volga omadest eraldunud ja neil pole mingit moraalset õigust meie juuri lõhkuda,” leiab Evanõn-Birski. “Nüüdsest hakatakse neid Baškortostanis pidama mari rahva vaenlasteks,” lubab ta oma jutu lõpuks.

Allikas: Fenno-Ugria

Pilt: Anu ja Juha Väliaho Misjon.ee

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s