Soomeugrilased arutasid Karjalas püsimajäämise võimalusi

Soomeugrilased arutasid Karjalas püsimajäämise võimalusi Sel nädalavahetusel arutasid soome-ugrilaste noortejuhid Karjala pealinnas Petroskois võimalusi oma rahvuste püsimajäämiseks.

Venemaal elavaid Soome-ugri rahvaid ähvardab pealesuruva vene kultuuri all iseeneslik väljasuremine. Küsitav on aga, kas konverentsid enam midagi päästa suudavad, pigem äratavad noortes rahvustunnet emakeeles laulvad popartistid, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Kui jutt läheb soome-ugri kultuurile, tõusevad silme ette ilmselt just taolised mälestused ammumöödunud aegadest.

II maailmasõja ajal asus Prääsäs natside koonduslaager. Nüüd on siin turismibaas, kus näidatakse elu soome-ugri moodi. Paraku omandab kogu soome-ugri liikumine reaalse elu asemel üha rohkem muuseumivarjundit.

Kuid kuulmas Juliat ja Dašat ansamblist Anna Tule laulmas endakirjutatud laule erinevates soome-ugri keeltes – tegelikult, šanssi siiski veel on.

“See on meie noortele väga vajalik, sest Karjala keel pole enam eriti populaarne,” rääkisid nad. “Väga vähesed kasutavad seda – ainult vanem põlvkond. Me proovime kirjutada elektroonilist tantsumuusikat, et organiseerida soome-ugri diskoteeke ning Petroskois on see juba moes. Noortele on huvitav, et ka nii võib lõbutseda, ja see rõõmustab meid väga.”

“Mõistame suurepäraselt, et kui me hoolitseme üksnes muuseumite ja fondide eest, kaotame kõik,” ütles soome-ugri noorteorganisatsiooni MAFUN president Aleksei Tsõkarjev. “Meil on vaja uut kunstilist suunda. Selleks oleks kunstiline avangard, elektrooniline estraadimuusika. Meil on juba suured edusammud. Kaks aastat tagasi ei olnud meil Karjalas karjalakeelset popmuusikat. Täna aga juba on.”

Paraku ei kajastu niisugused vahvad edusammud soome-ugri rahvaste reaalses sõnaõiguses. Kuid kes on selles süüdi?

“Võtame näiteks Mari El vabariigi. Seal on marisid umbes 80%*,” rääkis Jamali-Neenetsi aktivist Sergei Hudi. “Miks on neil aga saadikuid seadusandlikes organites kõige vähem? Tähendab – rahvas ise pole veel valmis. Ning otsida süüdlasi valitsuse või näiteks venekeelse elanikkonna seast ei tohi. Tuleb otsida endi seast.”

Nii et hirmud ühelt, võimalused teiselt poolt – kuid praegu tundub küll, et parima päästerõnga heidab meie hõimurahvastele üks korralik soome-ugri diskoteek.

Videoreportaaž >>

Krister Paris

Allikas: ERR Uudised

*marisid Marimaal on 43% – MariUver

1 kommentaar

Filed under Artiklid, Video

One response to “Soomeugrilased arutasid Karjalas püsimajäämise võimalusi

  1. Marilane

    >Võtame näiteks Mari-El vabariigi. Seal on marisid umbes 80%

    Mari Elis marisid ainult 43%. Kui mari aktivistid ja üksikud poliitikud väga tihti “juhuslikult” sattuvad autoavariidesse, mitu korda pekstud ja hirmutatud tel. teel… Selles ka marid on ise süüdi?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s