Laugasuus peeti põlisrahvaste päevi (FOTO, VIDEO)

Ingerimaa põlisrahvaste päevadLeningradi oblasti Kingisepa rajoonis peeti nädalavahetusel Ingerimaa põlisrahvaste päevi, kus osalesid vadjalased, isurid ja ingerisoomlased.

Laupäeval koguneti vadja küla Jõgõperä (vn Krakolje) kooli õuele, kus kokkutulnuid tervitasid kohaliku võimu esindajad ja nende rahvarühmade taassündi toetavate liikumiste tegelased.

Leningradi oblasti esindaja märkis, et kultuuri säilitamine ei tohiks piirduda vaid folklooriansamblite tegutsemisega, rõhutades niiviisi ka väikekeelte kasutussfääride laiendamise olulisust.

laugasuu1Ust-Luga sadamakompanii esindaja kinnitas omapoolset tuge põlisrahvastele, kinkides isuritest ja ingerisoomlastest kohalikele aktvistidele firma rahastusel välja antud uurimused. Nende autoriks ning koostajaks, nagu ka suuresti festivaliprogrammi eestvedajaks, on Olga Konkova Venemaa antropoloogia- ja etnograafiamuuseumi ehk Kunstkamera juures asuvast põlisrahvaste keskusest.

Paljusid vadja, isuri ja ingerisoome rahvuskultuuride edendajaid tänati diplomitega. Õhtupoolikul leidis Jõgõperä koolis aset rohke osavõtuga ümarlaud Leningradi oblasti põlisrahvaste etnilise omapära säilitamise küsimustes.

laugasuu4Kontsertprogrammis esinesid Peterburi läänemeresoomlaste ansambel Korpi, Jõgõperä kooli vadja ansambel Linnud, isuri naisteansambel Soikkulan Laulut ning etnofolk-ansambel Bestiarium. Eestist oli hõimukildudel külas Kuldjala Lauluselts.

Pühapäeval toimus Korpi ja Kuldjala Lauluseltsi kontsert läänemeresoome rahvaste muusikast Narvusi (vn Bolšoje Kuzemkino) isuri-soome küla pooleldi taastatud luteri kirikus.

Soome küla Vipiä (vn Võbje) rahvamajas peetud külapäeva motona võis lugeda plakatilt “Sama püha kui suur Venemaa on mu väike koduküla”. Ka selle ürituse kultuuriprogrammiks oli põlisrahvaste muusika.

laugasuu5Et lähenemas on kohalikud valimised, tõstatas külavanem üritusel üllatavalt teravas toonis üles valusaid probleeme kohalike huvide allajäämisest suurtele arendusprojektidele (sadama-ala ja linnaku laienemine põlistesse küladesse, lage- ja röövraied, kalmistu hävitamine, põliselanike ettepanekutega mittearvestamine jm) ning väitis, et nende vastu suudaks võidelda ainult kohalik inimene, mitte mõne suurpartei esindaja. Esineja kavatseb kandideerida oktoobris toimuvatel valimistel üksikkandidaadina Ühtse Venemaa vastu.

Põlisrahvate päevade peakorraldajaks oli Leningradi oblasti põlisrahvaste keskus.

100TV video:

Kadi Raudalainen

Allikas: Fenno-Ugria

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s