Seto leelo kanti UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja

SetodMõne tunni eest kandis valitsustevaheline UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse komitee Seto leelo UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja, teatas  UNESCO komitee esindaja Abu Dhabist uudisteportaalile setomaa.ee .

«See on  tunnustus kõigile seto kogukonna inimestele, seto lauluemadele, seto lauljatele, kes päev päeva järel on hoidmas ja  loomas seto kultuuri,» arvab Seto Leelotarkade Kogo esinaine, praegune Seto Kuningriigi ülembsootska Õie Sarv. «Seto leelo arvamine esindusnimekirja on märk sellest, et tänapäeva üleilmastumine annab väikestele kuid terastele, ettevõtlikele ning endasse uskuvatele rahvastele ja kogukondadele võimaluse olla nähtav, kuuldav ning tunnustatud ka maailmas laiemalt.»

UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kandmine tähendab maailma tasemel tunnustust kogukonna omavahelisele koostöövõimele, samuti koostöövõimele riigiga seto leelo ning kultuuri hoidmise eesmärgil. See on tunnustus sellele, mis on juba tehtud seto leelo hoidmiseks. See tähendab kontakte ning avanevaid rahvusvahelisi koostöövõimalusi. See tähendab pikaajalist ja läbimõeldud ning UNESCO tegevuskavaga kaetud seto kogukonna ja Eesti riigi kokkulepet seto kultuuri hoidmiseks ning arendamiseks.

«Arvamine UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja ei ole lõplik eesmärk, vaid üks verstapost seto vaimse pärandi  pikas ajaloos. See innustab kindlasti nii seto noori järgima vanavanemate eeskuju kui annab ka lootust teistele pärimuskultuuri kogukondadele Eestis, meie hõimurahvaste hulgas ning terves maailmas,» rõhutab Setomaa Valdade Liidu juhatuse esimees Margus Timmo.

2009. aasta sügisel ja talvel on tulemas palju erinevaid ettevõtmisi, kus on võimalik osaleda seto kultuuris. Eesti Rahva Muuseumis on käimas eriprogramm «Seto asi lätt edesi» (http://www.erm.ee/?node=1664) ning 9.-10. oktoobril toimub Värska Kultuurikeskuses esimene Setomaa leelokonverents, kus kõlavad eesti- ja setokeelsed teaduslikud ja populaarteaduslikud ettekanded seto leelost eri teadusvaldkondadest ja vaatenurkadest. Lisaks saab stendiettekannetena ülevaate kõikidest tegutsevatest ja varem tegutsenud leelokooridest ning ühiselt lauldakse linti seto hümn.

«Ühtlasi on esindusnimekirja kandmine muidugi tunnustus ka headele partneritele UNESCO Eesti Rahvuslikus Komisjonis, ministeeriumites, Rahvakultuuri Keskuses, kellega koos oleme leelotaotluse koostanud ja esitanud,» märkis Setomaa Valdade Liidu kultuurinõunik Aare Hõrn.

UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kuuluvad ka Kihnu kultuuriruum ning koos Läti ja Leeduga esitatud laulu- ja tantsupeotraditsioon. Täna lisandus esindusnimekirja 76 uut kannet. Enne tänast komitee istungit oli kannete arv esindusnimekirjas 90.

Allikas: setomaa.ee

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Uudised

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s