Eestis algavad hõimupäevad

Hõimupäevade plakatHõimupäevade avalöögina avatakse täna Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu fuajees Eesti Rahva Muuseumi stendinäitus soome-ugri ja samojeedi rahvastest. Näitust täiendab raamatuväljapanek, mis tutvustab fennougristika ajalugu reisikirjade ja uurimuste kaudu.

Järgmisel nädalal saabub Eestisse suur hulk soome-ugri pärimusmuusikuid ja kirjanikke, kes rändavad ringi üle kogu Eestimaa, esinedes koolides, rahvamajades ja raamatukogudes toimuvatel kontsertidel ja kirjandusõhtutel.

Tänavu saab udmurdi, mari, ersa, handi ja karjala külamuusikute kõrval kuulata ka professionaalseid pärimusmuusikaansambleid: saami joige ja rahvapille tutvustab ansambel Fadnu Norrast, karjalasoome muusikat ansambel Burlakat Soomest ning ungari traditsioonilist pillimuusikat Buda Folk Band.

Hõimupäevade peaüritusteks on järgmisel nädalalõpul toimuvad peakontserdid Tartus, Viljandis ja Tallinnas. Pirita Lillepaviljonis toimub laupäeval kõikide külaliste osavõtul suur hõimupäev, kus on võimalik lisaks muusika nautimisele õppida tantsusamme, tutvuda Eestis tegutsevate soome-ugri seltside tegevusega, osta soome-ugri teemalisi plaate ja trükiseid ja mekkida soome-ugri rahvaste rahvusroogi.

Järgmisel esmaspäeval avatakse Eesti Kunstiakadeemia galeriis EKA soome-ugri ekspeditsiooni näitus “Komiromantika”, mis on koostatud sel suvel ižmakomide juures kogutud materjalidest.

Teisipäeval algab Eesti Rahvusraamatukogus kirjanduskonverents “Soome-ugri vastastikused tõlked ja nende avaldamine”. Arvo Valtoni eestvedamisel toimub hõimupäevade raames veel mitu kirjandusõhtut, kus saab teha lähemat tutvust Venemaa soome-ugri aladel tegutsevate kirjanike ja tõlkijatega.

Tartus Genialistide klubis leiavad 13.-16. oktoobrini aset VII Ungari filmipäevad ning 18. oktoobril on soome-ugri teemaõhtu ETV2s, mille raames näidatakse kuut eestlaste tehtud dokumentaalfilmi.

Fenno-Ugria Asutus andis hõimupäevade eel välja soome-ugri teemalise ajalehe Fenno-Ugria Teataja 4. numbri, mis ilmub ajalehe Sirp vahelehena sel reedel, 9. oktoobril.

Et hõimupäevade peaeesmärgiks on soome-ugri rahvaste tutvustamine noortele, tähistatakse seda paljudes koolides üle Eesti. Toimuvad soome-ugri rahvastele pühendatud tunnid, kohtumised ja muud temaatilised üritused.

Soome-ugri rahvaid tutvustavaid ja nende omavahelisi sidemeid tugevdavaid hõimupäevi tähistatakse Eestis juba alates 1929. aastast, tänavu täitub seega hõimupäevade 80. sünnipäev.

Hõimupäevade traditsioon katkes küll nõukogude okupatsiooni ajal, kuid jätkus taasiseseisvumisel 1988. aastal. Viimastel aastatel on hõimupäevi peetud ka Venemaal.

Hõimupäevadest lähemalt

Hõimupäevade täienev kava

Allikas: Fenno-Ugria

Lisa kommentaar

Filed under Uncategorized

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s