Maavalla koda mõistab soome-ugrilaste usulise pööramise hukka

Maavalla koda mõistab soome-ugrilaste usulise pööramise hukkaErsade sõltumatu ajaleht Erzjan Mastor avaldas Maavalla koja pöördumise, milles mõistetakse hukka hõimurahvaste usuline pööramine. Avaldame allpool loo eesti ja vene keeles.

Ajaleht Ersjan Mastor avaldas suvel mari omausu preestri abilise Ilja Evanõn-Birski artikli, milles mõisteti hukka Ingeri luterliku kiriku misjon Marimaal. Samuti toonitas kirjutaja, et läänemeresoomlastel pole õigust lõhkuda hõimurahvaste juuri ning ohustada nende pysimajäämist.

Kuna esitatud syydistused puudutavad otseselt ka maarahvast, peame vajalikuks avaldada selgituse.

Kuigi idapoolsete hõimurahvaste juures tegutseb Eestist pärit misjonäre – hingedepyydjaid, ei esinda nad maarahvast, vaid Eesti elanikkonna kristlikku vähemust ja nende võõramaiseid õpetusi. Valdav enamus eestlastest kannab edasi põliseid uskumusi ja tavasid. Maausule on aga omane salliv suhtumine teiste rahvaste elma ja usku ning teise rahva usuline pööramine on taunitud.

Erinevate uuringute kohaselt on eestimaalaste hulgas kristlasi 14 – 25%. Eestlaste hulgas veel vähem. Yle poole rahvast ei usu mitte juutide, kristlaste ja muhameedlaste ainujumalat, vaid muid vaimseid jõude.

Suhteliselt väiksele hulgale vaatamata on kristlikud yhendused allutanud oma mõjule enamuse valitsuserakondade juhatustest ja kustutavad selle abil oma ajaloolist võimujanu. Eesti kirikute nõukogu ja Eesti valitsuse vahel sõlmitud leppe alusel toimub eesti rahva ristiusustamine. Sõjaväkke, vanglatesse ja politseisse on palgatud kristlikud riigivaimulikud. Riigi- ja kohaliku võimu asutuste yritustel toimuvad kristlikud talitused, millest paljud kodanikud usulistel põhjustel osa ei saa võtta. Kirik tegutseb ka selle nimel, et muuta kristlaste kontrollitav religiooniõpetus yldhariduskoolides kohustuslikuks. Usuvabaduse rikkumine ei puuduta Eestis yksnes põlisrahva pärimuslikku maausku inimesi vaid ka juute, buddiste, moslemeid jt.

Eesti põlisrahva ja maausu yhendused mõistavad hukka mistahes usulise pööramise või muu usulise surve soome-ugri ja maailma teiste põlisrahvaste juures. Võõrsilt toodud ainujumala usu pealesurumine hävitab rahvuskultuure ja kiirendab põlisrahvaste kadumist. See aga vaesestab maailma elmalist mitmekesisust ja nõrgendab inimkonda tervikuna.

Soome ugri rahvaste põliselmad ja eneseteadvus on loonausulised ja keskkonda säästvad. Meie põliste uskude kahjustamine on yhtlasi rynnak elukeskkonna ja maaema vastu.

Eesti omausulisi yhendav Maavalla koda ning teised põlisrahvaste yhendused kavatsevad pöörduda Eesti, Soome ja Venemaa valitsuste poole, piiramaks mistahes misjonitegevust soome-ugri rahvaste suhtes. Äärmiselt nurjatu on kasutada raskustes inimeste ja rahvaste olukorda võõra usu pealesurumiseks.  Mistahes (humanitaar)abi meie rahvastele peab tulema puhtast sydamest ja olema ilmalik.

Soome-Ugri rahvaid ei seo mitte yksnes keelesugulus vaid veel enam sarnane maailmavaade ja usuline pärand. Loona hingestatuks pidamise, esivanemate ja loonajumalate austamise, sõna väesse uskumise ning loona pyhapaikade poolest on meie rahvad perekond, kelle hoida on yhised juured.

Ahto Kaasik
Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla koja vanem

Allikas: Maavalla Koda

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s