Valeri Alikov + Vladimir Kozlov = 100

Mõlemal mari rahva rahvuslikul liidril täitus 1. jaanuaril 50 aastat. Uskumatu jäärapäisuse ja järjekindlusega on need kaks kaljukitse märgi all sündinut mari rahva asja ajanud.

Lisaks ühisele murele oma rahva keele ja kultuuri pärast, seovad mõlemaid mitmed kummalised asjaolud. Lisaks võõrsil õppimisele, üks on lõpetanud Tartu Ülikooli teine Moskva Kirjandusinstituudi, on mõlemad tundnud suurt huvi eesti keele ja kirjanduse vastu. Valeri Alikov on tõlkinud A.H.Tammsaaret, V.Luike, J. Kaplinskit jpt. mäemari keelde, V.Kozlov M.Unti, A.H.Tammsaaret jpt. niidumari keelde.

Mõlemad tunnevad huvi ajalehtede ja ajakirjade kirjastamise vastu, V.Alikov annab välja kirjandusajakirja „Tsikmä”, V.Kozlov andis välja soome-ugri ajalehte „Kudo-Kodu” ja on praegu marikeelset ajalehte „VijAr” üks väljaandjaid.

Mõlemad tulid mari poliitikasse 80-ndate lõpus, V.Kozlov oli mari noorsooliikumise „U Vii” – „Uus Jõud” asutajatest ja kirjandusajakirja toimetajatest, V.Alikov oli üks Eesti Mari Seltsi asutajatest ja ajakirja „Äväsir Uverlä” – „Mäemari uudised” põhiline toimetaja.

Vaadates 20. saj. 90-ndate lõppu ja 21. saj. algust siis V.Kozlov on kirjandusest suundunud aina rohkem poliitikasse, V.Alikov aga poliitikast kirjandusse. Selle tulemusena sai V.Kozlovist aastateks 2004 – 2008 Mari Nõukogu esimees (onjoža), V.Alikovil oli aga 2008 aastaks ilmunud juba üle 10 raamatu.

Mõlemad on pakkunud mari ja soome-ugri avalikkuses rohket tähelepanu oma ühiskonna- kui rahvuskriitiliste artiklite ja sõnavõttudega, mis on nii mari kui soome-ugri tšinovnikuid põhjalikult pahandanud.

Mõlemad pole kartnud vastuvoolu ujuda ja seetõttu pole kumbagi aktsepteerinud mari riigiametnikud. Seega vastab tõele vanasõna „Ükski prohvet pole tunnustatud omal maal”. Küll aga tunnustavad nende poolt tehtut tuhanded mari ja soome-ugri sõbrad .

Lisaks on V.Kozlovile 2001.a. annetatud Maarjamaa risti V klassi ordeni ja V.Alikov saanud 2008.a. Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni ja Hõimurahvaste Programmi kirjanduspreemia.

Jõudu ja jaksu edaspidiseks – head sõbrad !

Jaak Prozes

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s