Hõimurahvaste Programm andis välja Ilmapuu auhinna

Hõimurahvaste Programm andis tänavu esimest korda välja Hõimurahvaste Programmi Ilmapuu auhinna, tunnustamaks soome-ugri hõimurahva kultuurilise identiteedi ja püsimajäämisega seotud kodanikualgatuslikku tööd.

Hõimurahvaste Programmi nõukogu otsustas esimese Ilmapuu auhinna anda Vadja Kultuuri Seltsi juhatajale Tatjana Jefimovale, kes on suurel määral toetanud vadjalaste eneseteadvust ja aidanud kaasa kohalike tavade elushoidmisele.

Tatjana Jefimova on paljude vadja omakultuuri edendamisega seotud ettevõtmiste initsiaator Luutsa külas (vn Lužitsõ, Kingissepa raj, Leningradi obl). Tema tegevus vadjalaste eneseteadvuse tõstmisel ja vadja kultuuri tutvustamisel-teadvustamisel on märkimisväärne – tegemist on algatustega, mis on sündinud ja ellu viidud kohapeal Luutsas ja Jõgõperäl ning mis on kandnud käegakatsutavaid vilju.

Tatjana Jefimova poolt 1998. a asutatud vadja muuseumist kujunes oluline vadja omakultuuriliikumise keskus. T. Jefimova eestvõttel hakati Luutsas alates 2000. aastast tähistama külapüha, millest on kujunenud tänapäeva vadjaluse üks silmapaistvamaid väljendusi ning mille tähtsust vadjalaste tutvustamisel tuleb kõrgelt hinnata. Tatjana Jefimova on kogunud ka Luutsa küla elanike pärimust ning koostanud kohalike elanike sugupuid.

2001. aastal maha põletatud vadja muuseumi asemel 2005. a avatud uues muuseumis toimusid T. Jefimova eestvõttel nii 2006. a külapüha kui ka põlisrahvaste päeva tähistamine. Samuti hakati seal läbi viima kohaliku kooli koduloo tunde. Tulekahju hävitas ka uue muuseumi hoone ja enamiku museaalidest 2006. aasta sügisel. Tagasilöögid pole Tatjana Jefimova indu vadja kultuuriga tegeleda siiski vähendanud. Kolmandat muuseumi on ta üles ehitanud virtuaalselt.

Tema eestvõttel asutati 2005. aastal Vadja Kultuuri Selts, mis hakkas välja andma vadja ajalehte Maaväči. Suuresti tänu Tatjana Jefimova tegevusele kanti vadjalased 2008. aasta oktoobris Venemaa väiksearvuliste põlisrahvaste nimekirja.

Hõimurahvaste Programmi Ilmapuu auhinnale kandideeris 27 inimest, kelle hulgas oli teadlasi, kooliõpetajaid, muuseumitöötajaid, ajakirjanikke, tele- ja raadiotöötajaid, kunstnikke, muusikainimesi ning teiste elualade esindajaid. Kuna väärilisi kandidaate Ilmapuu auhinnale oli palju, polnud otsuse tegemine kerge. Konkursile laekunud taotluste põhjal võib väita, et soome-ugri liikumine Venemaal toimib ka kodanikutasandil.

Ilmapuu auhind antakse igal aastal ühele soome-ugri põlisrahva esindajale või inimesele, kelle tegevus on kohalikul tasandil väga tihedalt, tulemuslikult ja tänuväärselt seotud hõimurahva kultuurilise identiteedi ja püsimajäämisega. Ilmapuu auhinna saajateks võivad olla inimesed, kes ei tarvitse laiemale üldsusele tuttavad olla, kuid kelle tarmuka töö ja innustava olekuta ei saaks kõnelda mõne paiga elavast soomeugrilisest kultuurist. Erandkorras võib auhinna saada ka mõneliikmeline töörühm.
Auhinna suuruseks on 20 000 Eesti krooni.

Ilmapuu auhind kuulutatakse välja vadjalaste kevadisel maahinguspäeval (maaentšäüz), mis sel aastal langes 13. maile.

Lisateave:
Kadi Sarv – tel 737 6216; kadi.sarv@ut.ee
http://www.fennougria.ee/index.php?id=19898

Hõimurahvaste Programmi Nõukogu sekretariaat
13. mai 2010

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Teated

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s