PEN-klubi astus Venemaa soomeugrilaste kaitseks välja

PEN-klubi rahvusvahelisel kongressil Jaapanis võeti vastu Soome kirjanike esitatud Venemaa soomeugrilaste rasket olukorda kirjeldav resolutsioon, mille kiitsid heaks ka Venemaa ja Taani PEN-klubid.

25. septembril Tokyos alanud rahvusvahelise PEN-klubi 76. kongressil avaldatud resolutsioonis on märgitud, et paljud Venemaal elavad soome-ugri rahvad on väljasuremisohus või assimileerumas venelaste sekka.

Soomlaste ettevalmistatud dokument toob välja, et Venemaa regioonides ei eksisteeri Glasnosti fondi andmeil enam vaba meediat ja sestap on vähemusrahvuste ajakirjandus surve all. Soomeugrilaste sõltumatud kirjutised saavad aeg-ajalt ilmuda vaid internetis.

Putini võimuletõusu järel on riik muutunud vähemuste suhtes avalikult vaenulikuks, seisab resolutsioonis. Seadus nõuab kirillitsa kasutamist kõikides keeltes ning vene keel on kuulutatud ainsaks riigikeeleks. Rahvusvabariikide seadused on föderaalseaduste muutudes kaotanud oma jõu. Seadusemuudatuste tagajärjel on rahvuskeelte õpetamine koolides drastiliselt vähenenud, väidavad rahvusühendused.

Venemaa julgeolekuteenistus FSB rakendab üha enam ekstremismivastaseid seaduseid rahvusaktivistide ja teisitimõtlejate allasurumiseks, nendivad Soome kirjanikud oma resolutsioonis.

Siiski toovad nad välja ka mõned positiivsed arengud nagu etnofutuliikumise tekkimine Udmurtias ja ersakeelse Wikipedia arendamine. Samuti tõstavad nad esile, et tänavu veebruaris tuli kokku esimene Venemaa vähemusrahvuste assamblee, mis nõudis 2007. aastal vastu võetud haridusseaduse tühistamist. See foorum näitas, kui tähtis küsimus on 30 miljoni Venemaal elava mittevenelase jaoks oma emakeele säilitamine.

PEN-klubi nõuab, et Venemaa valitsus lõpetaks soome-ugri vähemuste ahistamise ja võimaldaks vähemuskeeltes avaldatavatel meediaväljaannetel vabalt ilmuda.

Rahvusvaheline PEN-klubi on kirjanikke, ajakirjanikke ja teisi loomeinimesi ühendav organisatsioon, mille eesmärgiks on seista sõnavabaduse ja üldse inimõiguste eest. Rahvusvahelisse ühendusse kuuluvad eri riikide PEN-klubid.

Allikas: Fenno-Ugria

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Uudised

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s