PEN-klubi astus Venemaa soomeugrilaste kaitseks välja

PEN-klubi rahvusvahelisel kongressil Jaapanis võeti vastu Soome kirjanike esitatud Venemaa soomeugrilaste rasket olukorda kirjeldav resolutsioon, mille kiitsid heaks ka Venemaa ja Taani PEN-klubid.

25. septembril Tokyos alanud rahvusvahelise PEN-klubi 76. kongressil avaldatud resolutsioonis on märgitud, et paljud Venemaal elavad soome-ugri rahvad on väljasuremisohus või assimileerumas venelaste sekka.

Soomlaste ettevalmistatud dokument toob välja, et Venemaa regioonides ei eksisteeri Glasnosti fondi andmeil enam vaba meediat ja sestap on vähemusrahvuste ajakirjandus surve all. Soomeugrilaste sõltumatud kirjutised saavad aeg-ajalt ilmuda vaid internetis.

Putini võimuletõusu järel on riik muutunud vähemuste suhtes avalikult vaenulikuks, seisab resolutsioonis. Seadus nõuab kirillitsa kasutamist kõikides keeltes ning vene keel on kuulutatud ainsaks riigikeeleks. Rahvusvabariikide seadused on föderaalseaduste muutudes kaotanud oma jõu. Seadusemuudatuste tagajärjel on rahvuskeelte õpetamine koolides drastiliselt vähenenud, väidavad rahvusühendused.

Venemaa julgeolekuteenistus FSB rakendab üha enam ekstremismivastaseid seaduseid rahvusaktivistide ja teisitimõtlejate allasurumiseks, nendivad Soome kirjanikud oma resolutsioonis.

Siiski toovad nad välja ka mõned positiivsed arengud nagu etnofutuliikumise tekkimine Udmurtias ja ersakeelse Wikipedia arendamine. Samuti tõstavad nad esile, et tänavu veebruaris tuli kokku esimene Venemaa vähemusrahvuste assamblee, mis nõudis 2007. aastal vastu võetud haridusseaduse tühistamist. See foorum näitas, kui tähtis küsimus on 30 miljoni Venemaal elava mittevenelase jaoks oma emakeele säilitamine.

PEN-klubi nõuab, et Venemaa valitsus lõpetaks soome-ugri vähemuste ahistamise ja võimaldaks vähemuskeeltes avaldatavatel meediaväljaannetel vabalt ilmuda.

Rahvusvaheline PEN-klubi on kirjanikke, ajakirjanikke ja teisi loomeinimesi ühendav organisatsioon, mille eesmärgiks on seista sõnavabaduse ja üldse inimõiguste eest. Rahvusvahelisse ühendusse kuuluvad eri riikide PEN-klubid.

Allikas: Fenno-Ugria

Lisa kommentaar

Filed under Uudised

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s