Permi krai ainus mari põhikool kaob

Permi krai ainus mari põhikool Vaskino külas on ikkagi kavas sulgeda, amortiseerunud hoone asemele ehitatakse uus maja vaid algkooli ja lasteaia tarvis.

Kuigi veel aasta tagasi teatas Permi krai kuberneri kantselei, et regiooni ainus mari kool jääb alles ja vana hoone renoveeritakse, kavandatakse praegu vaid algkooli ehitust.

Kooli kauaaegne õpetaja Luiza Nikolajeva edastas FINUGORile Suksuni rajooni juhi teate, et algkooli ehitamiseks on eelarves kuus miljonit rubla. Uus maja ehitatakse 50 lapse tarvis, kellest 20 on lasteaia-ealised.

Permi krai Suksuni rajooni mari külade elanikud on Vaskino põhikooli allesjäämise eest võidelnud juba mitu aastat. Nad on pöördunud krai haridusministeeriumi poole palvega anda koolile rahvuskeele, ajaloo ja kultuuri süvaõppega kooli staatus ja ähvardanud kooli sulgemise korral oma lapsed üldse koju jätta.

Põhikooli sulgemisel tuleb maridel saata oma lapsed alates 5. klassist vene koolidesse, kus nad kaotavad igasuguse sideme mari keele ja kultuuriga. See aga toob lapsevanemate arvates kaasa mari laste pöördumatu assimileerumise.

Kuigi õppetöö käib Vaskino koolis vene keeles, õpetatakse koolis nädalas lisaks kaks tundi mari keelt ja kirjandust. Kool täidab ka kultuurimaja osa, kus säilitatakse ja arendatakse mari kultuuritraditsioone.

Permi krais elas 2002. aasta andmeil 5 395 mari rahvusest inimest. Enamus neist elab Suksuni rajoonis, kus on seitse mari küla: Vaskino (Engermutšaš), Ivankovo (Engertüng), Tebenjaki (Suli), Sõzganka (Kõzgande), Krasnõi Lug (Olõk), Kamenka (Kalmašenger) ja Tukmanõ (Tukman).

Neist kolmes külas – Vaskinos, Ivankovos ja Tebenjakis – on suurem osa elanikest marid ning mari keelt räägivad ka lapsed, kes on seni käinud Vaskino põhikoolis. 1980-ndate keskel suleti Vaskino kool avariilise seisukorra tõttu ja lapsed läksid õppima kõrvalasuvasse vene külla Bori ehitatud keskkooli. Kuid perestroika järel ühinesid mari külad omaette kolhoosi ning avasid kooli taas.

Nüüdseks on kolhoos lagunenud ja enamus mari külade elanikest on töötud. Mobiilsidet külades ei ole. Kahe külade rühma vahel pole ühendusteed, kuigi need asuvad üksteisest vaid kümne kilomeetri kaugusel. Suksuni rajooni marid pole kunagi kuulnud mari raadiot ega näinud omakeelseid telesaateid.

Allikas: Fenno-Ugria

Lisa kommentaar

Filed under Uudised

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s