Hõimupäeva tähistati esimest korda riikliku tähtpäevana (VIDEO)

Laupäeval Eestis tähistatud hõimupäev on esimest korda kalendris riikliku tähtpäevana, mil heisatakse riigilipud.

Fenno-Ugria sihtasutuse eestvedamisel peetavate traditsiooniliste hõimupäevade üritused on toimunud nädala jooksul mitmel pool Eestis. Täna peeti Tallinnas Lillepaviljonis suurt hõimupidu, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Hõimupäevad tutvustavad soome-ugri rahvaste kultuuri, edendavad koostööd. Samas ei ole hõimupäevad ainult laul ja tants, vaid see on aeg, kui räägitakse ka hoopis tõsisemaid jutte. Näiteks on Venemaal elevatel soomeugrilastel muutumas esimeseks keeleks vene keel.

“Me näeme, et praktiliselt 40% nendest soome-ugri rahvastest on venestunud. See tähendab seda, et vene keel on muutunud esimeseks keeleks ja emakeel on muutunud teiseks keeleks. Kui jätkuvad sellised demograafilised protsessid ehk niisugune assimileerumine, siis paarikümne aasta pärast võib olukord olla üsna katastroofiline,” rääkis hõimupäevade traditsiooni taastaja Jaak Prozes.

Eesti toetab hõimurahvaid sellega, et aitab neil rahvuskeelset kirjandust välja anda. Samas aga hakkab noortel kaduma lugemisharjumus.

“Selles osas on vaja tööd teha ja leida teatavaid alternatiive – näiteks see, mis puudutab soome-ugri keelte levikut Internetis,” ütles Prozes.

President Toomas Hendrik Ilves ütles oma pöördumises, et väikestel rahvastel nõuab oma identiteedi säilitamine püsivust ja tulevikuvisiooni. See nõuab ühist tegutsemist ning suuremate riikide tähelepanelikkust. Kõnekoosolekul luges presidendi pöördumise ette riigikogu soome-ugri toetusrühma esimees Juku-Kalle Raid.

“Ma usun, et kõik inimesed, kes on suutnud paarigi raamatut lugeda ka soome-ugri keeltes, on minuga nõus, et ükskõik millises teises väikese keeles mõtlemine rikastab üldist mõtlemist – mõtlemist lingvistiliselt,” ütles Raid.

Esimest korda tähistati hõimupäeva riikliku tähtpäevana, kuid vähemalt Tallinnas ei olnud lippe kuigi palju näha. Hõimupäevade korraldajad usuvad, et aasta või paari jooksul see pilt muutub.

Anne Raiste

Allikas: ERR Uudised

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Uudised, Video

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s