Naftaärimehed hakkavad maksma hantidele ja mansidele

Venemaal, nagu ikka, toimuvad paljud asjad ootamatult, nii oli see Vene rubla devalveerimisega kui ka Venemaa presidendi Jeltsini tagasiastumise ja Putini asemikuks määramisega. Muudatustest teadsid vaid kõige lähedasemad isikud. Praegu aga on ettevalmistamisel veelgi ulatuslikumad ja üllatuslikumad muudatused, mis muudavad mitte ainult Venemaa sisepoliitikat, vaid puudutavad ka naaberriike.

Võimalik, et Kanada eeskujul, kus inuitidel on õigus nii omavalitsusele kui ka maavaradele, on Venemaa hakanud tähelepanu pöörama riigi põhjaosas paiknevatele põlisrahvastele. Esiteks on Kanada Venemaaga mõnevõrra sarnane: suur territoorium ookeanist ookeanini, samuti föderatsioon ning ka seal elab väga palju põlisrahvaid. Majandus- ja elatustase aga on Kanadas võrreldes Venemaaga kordades kõrgem. Uurides asjaolu, miks on see nii, tulid vene majandusteadlased ja poliitikud järeldusele, et Kanada on põlisrahvastele andnud kordades suuremaid õigusi ja maavarade kaevandamiseks vabad käed. Piltlikult öeldes ilma miljardeid inuitidele maksmata nende maalt maavarasid kaevandada ei saa. Ja inuitid teavad ise kõige paremini, mida rahaga teha.

Nüüd leiab ka Venemaa keskvõim, et oleks märksa säästlikum ja kasulikum, kui nafta ja gaasi ammutamisega tegeleksid põlisrahvad. Nemad tunnevad ju kohalikke olusid palju paremini: oskavad maavarasid paremini kasutada ja ei reosta loodust. Ilmselgelt jagub nõnda maavarasid pikemaks ajaks! Muidugi võib see kaasa tuua teatava nafta ja gaasi hinnatõusu, kuid – nagu ütleb tundmatuks jääda sooviv Venemaa riigiametnik, et nafta on nagu konjak – küsimus ei ole selles, et müüa kiirelt ja palju, vaid aeglaselt ja kallilt. See aga paneb naaberriigid naftasse ja gaasi, põlisrahvastesse ja nende kultuuri, kuid eriti Venemaasse tõsisemalt suhtuma. Samuti paraneb rahvusvaheline Venemaa maine, sest ta saab näidata, kuidas ta hoolitseb oma põlisrahvaste, eriti soome-ugri rahvaste eest.

Seega on praegu ettevalmistamisel seadusemuudatused, mis annavad kõik õigused nafta ja gaasi müügiks hantide ja manside kätte. Müügist saadud tulu kasutatakse eelkõige uute tehnoloogiate kasutuselevõtmiseks ja keskkonna kaitseks, samuti administreerimiseks. Väiksem osa tulust antakse Moskva kasutada, suurem osa läheb handi-mansi kultuuri ja keelte arenguks. Vastu on võetud otsus rajada handi- ja mansikeelsed kõrgkoolid, gümnaasiumitest rääkimata. Sellest tõuseb kasu ka kohalikele venelastele, kes saavad handi ja mansi koolides hea hariduse ja võimaluse hiljem edukalt osaleda handi-mansi ühiskonnaelus.

Juba praegu on hantide-manside juures nende vahetul küllakutsel ja heal tahtel toimunud mitmed olulised spordi- ja poliitikamaailma tippsündmused nagu Venemaa ja Euroopa Liidu tippkohtumine, soome-ugri rahvaste V maailmakongress, maleolümpia, laskesuusatamise MM. Nende ürituste toimumine viitab kohe-kohe toimuvatele muudatustele ja põlisrahvaste osakaalu suurenemisele.

Varsti hantide ja manside juures toimuvatest muudatustest on aimu saanud naftatöötlejad ja transiidiärimehed. Meie suurärimehi on nähtud Hantõ-Mansiiskis, Surgutis, Salehardis ja mujalgi istumas koos hantide ja mansidega, esialgu aga on läbirääkimised ummikus. Probleemiks on asjaolu, et Alexela, Olerexi, Favora jms. ärimehed pole harjunud hantide ja mansidega läbirääkimisi pidama – nad ei tunne nende rahvaste omapära, kultuurierinevusi ega valda ka kohalikku keelt. Samad probleemid on kuuldavasti ka Statoili ja Neste peremeestel. Panused on aga suured ja ärimeestel „vesi ahjus“, sest transiit võib seisma jääda ja bensiinijaamad muutuvad tilgatumaks.

Sellepärast ongi Eesti ja Soome hõimurahvastega tegelevad organisatsioonid saanud viimasel ajal kütusefirmadelt mitmeid ahvatlevaid ettepanekuid, pakutud on miljoneid eurosid. Kõik selle nimel, et aidataks ärimeestel kohalikega paremat kontakti saavutada ja lobitööd teha. Kümned Eesti kütuseärimehed on registreerinud ennast handi ja mansi keele kursustele, võib öelda, et tekkinud on lausa järjekord, sest Eestis pole piisavalt handi ja mansi keele õpetajaid. Kuidas asjad edasi arenevad, on praegu veel raske öelda.

Hiljutine sõda Iraagis, kodusõda Liibüas, kriis Lähis-Idas mõjutab nafta hindu kõikjal. Paljudes Euroopa riikides toimuvad meeleavaldused protestimaks kõrgete kütusehindade vastu. See on survestanud ka Inglismaa, Prantsusmaa, USA jpt. ärimehi, kes üha enam on suunamas pilke hantide ja manside poole. Parem õppida handi- ja mansi keelt ning kaubelda kütusega stabiilselt kui teha seda vihisevate kuulide ja rakettide saatel.

Jaak Prozes

1 kommentaar

Filed under Artiklid

One response to “Naftaärimehed hakkavad maksma hantidele ja mansidele

  1. Kristiina

    Väga huvitav lugemine, aitäh. Kahjuks on raske kohati vahet teha, palju on loo autor tuginenud faktidele, kust need pärinevad ning millistes kohtades on tegu spekulatsiooniga. Huvitav oleks, kui saaks tekstis ära tuua kasvõi kaudsed viited allikatele-kontaktidele ning selgemalt sõnastada, mis osa artiklist on oletused.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s