Mees mari vaimuliku muusika hälli juures

Vassili SadretdinovKristlik muusika hakkas maride seas koos usuvabaduse ja jumalasõna kuulutamisega laiemalt levima 20 aastat tagasi. Mari muusiku Venjamin Sahharovi laul “Jumõn üdõr” räägib küll jumala tütrest, kuid mitte Kolmainu Jumalast. Maride esimesteks kristlikeks lauludeks said peamiselt soome ja inglise keelest tõlgitud laulud.

Üheks esimeseks mari rahva oma kristlikuks muusikuks on Baškiitiast pärit Vassili Sadretdinov. Ta sündis 55 aastat tagasi Amina ja Mihali 8-lapselise pere kolmanda lapsena. Pere elas Miškino rajooni väikeses mari külas Sosnovkas, kus isa oli tuntud karmoška mängijana, ema aga oma kauni hääle poolest. Kodus kõlas sageli laul ja pillimäng. Vassili ema meenutab, et Vassili mängis karmoškat juba 4-aastasena ja külanoored kutsusid teda tantsuks mängima. Vahel võeti väike pillimees ka naaberkülasse kaasa ning toodi hilisel õhtutunnil magavana suurde kasukasse mässitult koju. Pill oli nii suur, et Vasja ise selle tagant inimesi ei näinud, nägi ainult kultuurimaja lage.

Pärast kohaliku algkooli lõpetamist võeti andekas poiss õppima Ufasse muusika eriinternaatkooli ja hiljem kultuurikolledžisse, mille ta lõpetas estraadi ja džässi erialal saksofoni- ja klahvpillimängijana. Pärast lõpetamist kuni pensionile jäämiseni 10 aastat tagasi töötas ta saksofonimängija, dirigendi ja solistina siseministeeriumi orkestris. Vassili on olnud Tšetseenia sõjas ning töötanud Ufa tuletõrjes nafta- ja gaasitulekahjude kustutajana. Ta on kahe poja isa ja Mila vanaisa.

Kirikusse tuli Vassili koos muusikust sõbra Konstantin Zainetdinoviga. Valu ning muresid oli mees leevendanud viina abil, kuni selline raske elu ta 2005. aastal infarktini viis. Koguduses leidis Vassili võimaluse alustada uut elu, ta ristiti Birski luterlikus koguduses 2006. aasta jõululaupäeval. Nii ta kirikusse elama ja Jumalat teenima jäigi, leides vabakutselise pensionäri seisuses muusikuna meie juures uue kodu.

Koguduse muusikaelu elavnes, peagi hakkas Vassili ise vaimulikke marikeelseid laule looma. Gospelmuusika vallas oli talle eeskujuks Soome muusik Pekka Simojoki. Hjngesugulus aitas sünnitada üha uusi laule. Vassili külastas koos meiega kolmel korral kümneid Soome kogudusi, kus esitas enda loodud muusikat. 2007. aastal talletati koos eesti muusiku Matis Metsalaga esimene CD-plaat Ilõsh vüd (tõlkes eluvesi), kus Vassili juhatusel mängis ja laulis ansambel Sorta (tõlkes küünal) sisse 20 marikeelset laulu ja muusikapala. Vassili laulis, saatis ise klaveril ja akordionil ning mängis saksofoni.

2012. aasta veebruarikuus, kui lõpetasime töö misjonäridena, tuli Vassili koos meiega Eestisse. Ta elas siin kolm kuud ja aitas kaasa Keila luterliku koguduse Saue abikoguduse rajamisele. Loominguline tegevus on jätkunud: enne kodumaale naasmist lindistas Vassili koos Matis Metsalaga Tallinnas teise mari vaimuliku muusika CD-plaadi, mis koosneb Vassili poolt Jumala kiituseks loodud muusikast. Soovime talle Jumala armu ja rahu!

Anu Väliaho

Allikas: Hõimurahvaste Aeg, nr 9

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s