Eesti sugulaskeelte olukord Venemaal halveneb

tartu_h6imup2ev_18Soome ekspertide hinnangul on soome-ugri keelte olukord Venemaal viimasel ajal halvenenud. Vähemuskeelte propageerimises nähakse ohtu Vene rahvuslikule terviklikkusele ning keelte edendamiseks tehtud pingutusi on vähendatud, ütlesid läänemeresoome keelte professor Riho Grünthal, soome-ugri keelte professor Sirkka Saarinen ja geograafiadoktor Tero Mustonen.

«Olukord halveneb pidevalt. Praegu pole hea aeg oma keele ja kultuuri esiletõstmiseks, kui need erinevad vene [keelest või kultuurist]. Praeguse valitsuse ametiajal tahetakse rõhutada kõike venepärast ja õigeusku,» sõnas Saarinen.

Saarinen tõi näiteks Komi Vabariigi, kus möödunud kümnendil oli komi keele kõnelejatel seaduse järgi õigus saada oma keeles avalikke teenuseid. Praegu enam teenuseid ei saa, sest kohalikud seadused ei tohi olla vastuolus Vene Föderatsiooni seadustega.

Viimase aastakümne lõpus hariduses tehtud muudatuste käigus piirati vähemusrahvuste omakeelset õpet. Venemaal ühendati 2000. aastatel maakondi ning nende regionaalvalitsuste hulk on vähenenud.

Vähemuskeelte ja -rahvaste olukorda raskendavad kaevandus-, nafta- ja gaasitööstuse tekitatud kahju keskkonnale ja viimasega seotud eluviisidele.

Ekspertide hinnangul on ohustatud isegi sadade tuhandete kõnelejatega vähemuskeeled, nagu näiteks udmurdi ja mordva keel. Vadja, Akkala saami ja mitut samojeedi keelt kõnelevad vaid mõned eakad inimesed. Viimane emakeelena liivi keelt kõnelenu suri möödunud aastal.

Allikas: Postimees

Foto: ansambel Šoikkulan laulut hõimukontserdil Tartus, 2014

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Uncategorized

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s