Eestis tähistati Ersa keele päeva

11150292_815979038450356_7734884039090092128_nErsa keele väärtustamiseks tähistatakse alates 1993. aastast ersa keele päeva rahvusliikumise tegelase ja kirjakeele rajaja Anatoli Rjabovi (1894-1938) sünniaastapäeval, 16. aprillil. Selle iga-aastase ürituse eestvedajaks on olnud juba aastaid Ersa Kultuuriühing Sjatko.

Sel aastal kutsusid Tallinna ersad oma emakeele päevale pühendatud üritustele esinema Mordva Vabariigi äärealadelt Ignatovo külast ansambli Pizjolne (Pihlakas). Ansamblis laulavad tavalised külaperenaised. Neid ühendab armastus ersa traditsioonilise kultuuri vastu, mida nad annavad edasi ka oma lastele ja lapselastele. Eheda repertuaariga ansambel esineb sageli Mordvamaa suurüritustel, nagu näiteks suurel ersa palvepühal Rasjken Ozks, ning on käinud ersa kultuuri tutvustamas mordva diasporaa hulgas. Sel aastal tähistati seda päeva mitmes Eestimaa paigas arvukate kontsertidega.

15. aprillil toimus avaüritus Tallinna Ülikoolis. Avasõnad ütles Natalia Abrosimova- ühingu Sjatko üks eestvedajaid. Tervitussõnadega esinesid riigikogu soome-ugri toetusrühma esimees Laine Randjärv, setode ülemsootska Annala Laaneots, Eesti Soome-Ugri Rahvuste Ühenduse juhatuse liige Tiina Toomet. Ja siis esinesid meeleoluka kontserdiga külalised Mordvamaalt. Eriti tore oli see, et kuulajate hulgas oli palju noori.

Kaasahaarava kontserdi andsid külalised veel sama päeva õhtul Kloostri Aidas. Õhtu lõppes ersa ja eesti rahvalike tantsudega.

16. aprilli hommikul sõitsid külalised Tartusse. Seal tutvustas neile linna ja Tartu Ülikooli peahoonet ning rääkis ülikooli tööst soome-ugri osakonna juhataja Tõnu Seilenthal. Käidi ka Paul Ariste keskuses.

Päev jätkus Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas, kus külalised kõigepealt tutvusid muuseumi väljapanekutega ning andsid siis taas kontserdi.

Kontsertide sari lõpetati Obinitsas Seto Ateljee-Galeriis Hal’as Kunn. Kõlasid ersade laulud, seto naiste ja meeste leelo. Õhtu lõppes Obinitsa Seto Seltsimajas ühise peolaua ääres, kus maitsti setode sööke ja jooke. Aga ersa keele päeva ürituste sari lõppes 17. aprilli ennelõunal Obinitsa seltsimajas, kus külalised korraldasid ersa söökide õpitoa.

Ersa kultuuriühing Sjatko on tänulik MTÜ Fenno-Ugria Asutusele, SA Setu Kultuuri Fondile, Eesti Rahva Muuseumile suure toetuse ja abi eest eest ürituste korraldamisel.

Ersa keele päeva tähistamist toetasid: Hõimurahvaste Programm, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Ülikool.

Natalia Abrosimova

Pildid N.Abrosimova Facebookist

Video Vaidu Vidil

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s