Hõimurahvaste programm andis välja Ilmapuu 2015 auhinna

Дмитрий Харакка-Зайцев. Фото: polit.pro

Dmitri Harakka-Zaitsev. Foto: polit.pro

Hõimurahvaste programmi nõukogu otsustas anda 2015. aasta Ilmapuu auhinna õigusteadlasele, isuri seltsi Šoikula aktivistile Dmitri Harakka-Zaitsevile isuri kultuuri säilitamise ja arendamise ning isurite traditsioonilise elukeskkonna kaitsmise eest.

Dmitri Harakka-Zaitsev pärineb Soikola poolsaare isuritest. Ta on töötanud õppejõuna Peterburi ja Leningradi oblasti ülikoolides ning praktiseerinud ka juristina. D. Harakka tegeleb isuri küsimustega nii globaalselt kui ka lokaalselt. Ta esineb ettekannetega teaduskonverentsidel, organiseerib koostööd rahvusvaheliste ja vene ühiskondlike organisatsioonidega, arendab sidemeid Leningradi oblasti ja Peterburi soome-ugri seltside vahel ning esindab isurite huve rahvusvahelisel tasandil.

Alates 2010. aastast on Dmitri Harakka-Zaitsev osalenud Ingeri Kultuuriseltsi (Inkerin kulttuuriseura) juhitud Ingerimaa põlisrahvaste arendamistöös isuri keele ja kultuuri arendajana. Tema eestvedamisel on ilmunud isuri kalendrid (2011–2014). Koos abikaasa Marinaga on ta välja andnud lasteaia- ja algõppes kasutatava isuri keelt ja kultuuri tutvustava lasteraamat-värvimisvihiku „Ižorin maa: Tuttahus“. Raamatud on antud kohalikule lasteaiale ning need on tunnistatud sobivaks metoodiliseks materjaliks.

Dmitri Harakka-Zaitsev on ingerisoomlaste seltsi ansambli Talomerkit solist. D. Harakka arendab koostööd soome-ugri loominguliste kollektiividega ning on mitmete regionaalsete soome-ugri ürituste korraldaja. Aastaid on ta olnud Viistina küla isuri kultuuripäevade korraldustoimkonnas. D. Harakka tegevuse tulemusena on tõusnud kohaliku isuri elanikkonna aktiivsus ühiskondlikus- ja kultuurielus. Kasvanud on noorte huvi oma rahva vastu.

Viistina küla isuri kultuuripäevad

Viistina küla isuri kultuuripäevad

Dmitri Harakka-Zaitsev kaitseb aktiivselt Soikola poolsaare isurite õigust traditsioonilisele elukohale, esindades isurite huve, kes ei toeta plaani rajada Soikola poolsaarele suur ohtlike ettevõtetega tööstuspiirkond.

Hõimurahvaste programmi Ilmapuu auhinnale kandideeris 11 inimest, kelle hulgas oli teadlasi, kooliõpetajaid, kultuuritöötajaid, ajakirjanikke ning teiste elualade esindajaid. Konkursile laekunud taotluste põhjal võib väita, et soome-ugri liikumine Venemaal toimib ka kodanikutasandil.

Hõimurahvaste programm annab Ilmapuu auhinna välja kuuendat korda, tunnustamaks soome-ugri hõimurahva kultuurilise identiteedi ja püsimajäämisega seotud kodanikualgatuslikku tööd. Ilmapuu auhind antakse igal aastal ühele soome-ugri põlisrahva esindajale või inimesele, kelle tegevus on kohalikul tasandil väga tihedalt, tulemuslikult ja tänuväärselt seotud hõimurahva kultuurilise identiteedi ja püsimajäämisega. Ilmapuu auhinna saajateks võivad olla inimesed, kes ei tarvitse laiemale üldsusele tuttavad olla, kuid kelle tarmuka töö ja innustava olekuta ei saaks kõnelda mõne paiga elavast soomeugrilisest kultuurist.

Auhinna suuruseks on 2500 eurot.

Ilmapuu auhind kuulutatakse välja vadjalaste kevadisel maahinguspäeval (maaentšäüz), mis sel aastal langes 14. maile.

Hõimurahvaste programmi nõukogu

Allikas: Fenno-Ugria

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Teated

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s