Hõimupäevad Tartus 2015

HP_plakatP 11.10 kell 15.00
Mari rahvusköögi õpituba
Kirjanduse Majas (Vanemuise 19)

E 12.10 kell 18.00
Ersa lauluansambel Morama ja seto Mokornulga leelokoor
Kirjanduse Majas (Vanemuise 19)
Setod ja ersad on teineteise lauludes ikka ühtteist iseendast ära tundnud. Hõimupäevadel teevad ersa meesteansambel ja seto naised Eestis ühise kontserttuuri.
Morama on ersa ja mokša mitmehäälseid pärimuslaule esitav võimas meestelauluansambel Saranskist. Selle liikmed on kunagi laulnud legendaarses ansamblis Toorama. Morama osaleb sageli rahvusvahelistel festivalidel, sel suvel esineti menukalt Seto folgil Värskas.
Mokornulga leelokoor asutati 2008. aastal. Ta on välja andnud kaks CD-d ning tõusnud tähelepanu orbiiti kui soome-ugri kultuuripealinna Obinitsa esinduskoor. Tegutsetaksegi põhiliselt Obinitsas, kuid käiakse ka mujal seto laulu tutvustamas.
Pilet: 5/3 (õpilased ja üliõpilased)

K 14.10 kell 17.00
Jutu- ja filmiõhtu “Ekspeditsioonid soome-ugri rahvaste juurde”
ERMi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9)
2015. aastal toimunud ekspeditsioonist vepslaste juurde räägib Indrek Jääts.
Esilinastub mari filmimehe Aleksei Aleksejevi film „Lõikuspüha“ ekspeditsioonist Tatarstani maride juurde. Kaastegev ansambel Kna Vel.

K 14.10 kell 20:00
23_Taleshke_TartuHõimupäevade Tartu tantsuklubi: Mari tantsud
Tiigi seltsimajas (Tiigi 11)
Hõimukuul leiab Tartu tantsuklubis aset mari rahvatantsude teemaõhtu koostöös Fenno-Ugria Asutusega. Maride rahvatantse tutvustab huvilistele maride folklooriansambel Kna Vel Tatarstanist Kukmori rajoonist. Ansambel loodi 1991. aastal. Sestsaadik on folklooriansambel üles astunud festivalidel ja pälvinud tuntust nii kodu- kui välismaal. Ansambel koondab Tatarstani maride külade tantsu- ja laululembelisi inimesi, kes kord nädalas kogunevad valmistuma esinemisteks ning nautima seltsielu. Mitmed nooremad Kna Veli tantsijad ei ela enam külades, vaid õpivad või töötavad linnades, aga soov tantsida hoiab nende sidet küla traditsioonidega. Kna Veli esituses põimuvad ehedus ja lavalisus, kusjuures ehedusele jäetakse rohkem mänguruumi. Kna Vel esitab mari rahvapillide tümõri ja šuvõri saatel mari rahvalaule ja -tantse ning tutvustab maride kombeid ja tavasid. Lisaks tuttavamale karmoška- ja torupillimängule on mari muusikale iseloomulik rütmikas trummimäng.
Vahepeal on Tiigi seltsimaja laval ruumi ka teiste kohalolevate rahvamuusikute jaoks. Tartu tantsuklubisse on musitseerima ja tantsima oodatud kõik rahvamuusikasõbrad, kel on mahti ja lusti.

N 15.10 kell 18.00
Hõimupäevade peakontsert
Tartu Ülikooli aulas (Ülikooli 18)
Hõimupäevade kontserdil Tartu ülikooli aulas astuvad üles soome-ugri folklooriansamblid ja pärimusmuusikud, kes annavad hea ülevaate meie sugulasrahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest. Külas on neenetsite iidset laulutraditsiooni valdav lauljanna Tatjana Lar, komi folklooriansambel Ezös Voit , maride tantsurühm Kna Vel, ersade mitmehäälset meestelaulukultuuri viljelev Morama. Kuuleme, kuidas kõlavad udmurdi rahvapill krež ja manside sankvõltap. Ungarlasi esindavad suurepärane muinasjutuvestja ja rahvalaulik András Berecz ja viiuldaja Éva Mészaros, soomlasi traditsioonilist rahvamuusikat tõlgendav noorteduo Kajo.
Pilet: 4/2 (Õpilased ja üliõpilased)

N 15.10 kell 20.00
Hõimupäevade tantsuklubi
Genialistide klubis (Lai 37 taga)
Laulavad–tantsivad–mängivad:
Tatjana Lar (neenetsi)
Duo Kajo (soome)
Morama (ersa-mokša)
Kna Vel (mari)
Ošmeso Šajer (udmurdi)
Ezõs Voit (komi)
Vladimir Merov (mansi)
Éva Mészáros ja András Berecz (ungari)
Peo eestvedajaks on Tartu udmurtide ansambel Jumšan Gur
Õhtu lõpetab spetsiaalse soome-ugri kavaga
Dj Uku Loco
Pilet: 5/3 (Õpilased ja üliõpilased)
NB! Kavas võivad esineda väikesed muudatused.

R 16.10 kell 18.00
Udmurdi kontsertetendus „Mälu”
Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19)
Udmurdi-bessermani päritolu lauljanna Maria Korepanova on Venemaal kuulus omapärase laulumaneeri poolest. Alates 17. eluaastast on ta käinud ekspeditsioonidel oma kodukandis Põhja-Udmurdimaal ja kogunud arhailisi rahvalaule ehk krez´e. Kokkpuude eheda pärimuskultuuriga muutis tema maailmapilti täielikult. Olles varasemalt tegelenud ainult akadeemilise koorilauluga, avaldas talle sügavat muljet külamemmede võimas laulmismaneer. Praeguseks on ta omandanud selles bessermanide improvisatoorses laulustiilis tõelise meistritaseme.

02.-23.10
Fotonäitus “Ajanihe. Marimaa pildid”

04.-25.10
Fotonäitus “Marid. Perealbum”
Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19)

Samuti vaadake HÕIMUKUUL EESTI RAHVA MUUSEUMIS.

Hõimupäevad 2015 Fenno-Ugria saidis.

Koostanud
Kadi Sarv ja MariUver

Lisa kommentaar

Filed under Teated

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s