Soome-ugri talvekoolis õpitakse komi keelt

FU_winter_school-2014

2014. a talvekool

31. jaanuarist 6. veebruarini toimub Tartu ülikooli peahoones neljas soome-ugri talvekool, kus lisaks ingliskeelsetele töötubadele tutvustavad üliõpilased ja noored uurijad oma uurimistöid ning -teemasid mõnes suuremas või väiksemas soome-ugri keeles. Tartu ülikooli õppejõudude käe all õpitakse ka komi keelt.

Talvekoolis kohtuvad erinevate õppeastmete soome-ugri keelte üliõpilased ja noored uurijad Tartust, Turust, Helsingist, Uppsalast, Viinist, Münchenist, Hamburgist ja Szegedist.

Varasemalt on talvekooli programmi kuulunud väiksemad uurali keeled, nt handi ja nganassaani, mari ja saami keel. Selleaastases talvekoolis saab õppida komi keelt, mis on Tartu soome-ugri osakonnas praegu üks suurema uurijaskonnaga keel. Keeletunde annavad pikaajalised komi keele uurijad Tartu ülikoolis, lektor Nikolai Kuznetsov ning professor Gerson Klumpp.

Peale keeletundide on kavas praktilisemad töötoad. Esimeses töötoas tutvustavad Müncheni õppejõud Jeremy Bradley, Gwen Janda ja Elena Skribnik ning Viini õppejõud Johanna Laakso uuemaid ja vanemaid viise uurali keelte üleskirjutamiseks nii keeleuurija ja keelekasutaja vaatenurgast kui ka laiemas ajaloolises ja poliitilises kontekstis. Erilise tähelepanu all on ka läänemeresoome ja saami keelte varasemad ortograafiad ja nõukogudeaegne keelepoliitika.

Teine töötuba on pühendatud uurali keelte lauseõpetusele ja infostruktuurile, kus õppejõududeks on Elena Skribnik ja Gerson Klumpp. Lisaks on kavas kaks loengut: Tartu õppejõud Pärtel Lippus ja Eva-Liina Asu-Garcia räägivad oma tööst uurali keelte foneetika uurimisel ning keeleuurija Santeri Junttila tutvustab etümoloogiate uurimise meetodeid.

Soome-ugri talvekool on osa Erasmus+ strateegilise koostööprojektist „InFUSE“ – soome-ugri õpingute lõimimine Euroopas. Strateegiline koostöö pakub üha kitsamalt spetsialiseeruvas teadusmaailmas soome-ugri õpingutele kui väiksele erialale paremat ligipääsu kõikide valdkonna allharude kvaliteetseimale sisule.

Osapoolte eesmärk on pikaajaline erialane koostöö: tihe üliõpilasvahetus, ühine õppematerjalide ettevalmistamine, ühised projektid uurimistööks ja materjalide avaldamiseks ning soome-ugri õpingute rahvusvahelise talvekooli korraldamine. Pikemas perspektiivis on koostöö eesmärk välja arendada ühine magistriõppe programm.

Järgmised talvekoolid toimuvad InFUSE-projekti raames Turus (2017) ja Viinis (2018).

Projekti peakoordinaator on Müncheni Ludwig-Maximiliani ülikooli soome-ugri õpingute instituut ning peale Tartu ülikooli soome-ugri osakonna on teised partnerid Turu, Helsingi, Uppsala, Szegedi, Viini ja Hamburgi ülikoolide soome-ugri osakonnad ning instituudid. Projekti kestus on kolm aastat ning seda rahastab Euroopa Liit.

Allikas: Tartu Ülikool

Foto: 2nd International Finno-Ugric Winter School

Lisa kommentaar

Filed under Uudised

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s