Lahkus mäemari aktivist Valeri Alikov

alikov_hill_mari11. septembril lahkus pärast rasket haigust (kopsuvähk) suur Eesti ja Soome sõber Valeri Alikov, kes oli nii kriitik, luuletaja, tõlkija, visionäär kui ka õpetaja, kirjutab Jaak Prozes Fenno-Ugria võrguleheküljel.

Valeri Alikov sündis Marimaal Mäemari rajoonis Äväsiri (Novoja Sloboda) külas, mis asub Sura jõe kaldal. Ta õppis Nižni Novgorodi tehnikumis ja töötas Hatsinas (Gattšina) tehnikuna. 1980. aastate alguses tuli Valeri õppima Tartu Ülikooli, mille lõpetas vene keele filoloogina 1993. aastal.

Valeri Alikov oli tõeline mäemari rahvuslane, kindlasti üks suuremaid mäemari rahva ajaloos. Mure oma rahva ja mäemari keele pärast (mida räägib umbes 20 000 inimest) saatis teda kogu elu. Eriti tähtsaks pidas ta mäemari keele kaasajastamist ja populariseerimist.

Aastatel 1995−2007 andis Valeri Alikov välja viis numbrit kirjanduslikku kultuuriajakirja Tsikmä. Ajakiri sai nime Mäemari rajooni pealinna Tsikmä (Kozmodemjanski) järgi.

Valeri suurim töö oli Eesti ja Soome kirjanduse tõlkimine mäemari keelde. Mitte kunagi pole ükski mäe- ega niidumari teinud sellist tohutut tõlketööd, nagu tegi Valeri Alikov.

Lisaks intensiivsele tõlkimisele kirjutas Valeri nii luulet kui ka proosat. 1999. a ilmus etnofuturismi sugemetega luulekogu “Tervitusi tiigrite maale” ja 2004. a jutukogu “Maja Sura jõe kaldal”. Proosast enam armastas ta luulet ja teda võis tihti kohata luulefestivalidel oma luulet esitamas. Vähem tuntud on fakt, et ta on koostanud mäemari luuleantoloogia (2005).

Valeri Alikov oli ühiskondlikult ülimalt aktiivne inimene – ta võttis osa mari rahva kongresside ja Mari ušem‘i tööst, ta oli üks Eesti Mari Seltsi asutajaid ja selle esimene esimees. Ta võttis aktiivselt sõna ajakirjanduses, eelkõige mäemari ajalehes Žerä (Koit). Valeri põhiliseks mureks oli mari rahva, eelkõige mäemaride olukord. Aegajalt olid artiklid kohalike võimude suhtes väga kriitilised ja teravad ning Marimaal neid ei avaldatudki, osa avaldatust ei leidnud aga mõistmist. Viimastel aastatel kirjutas ja kommenteeris Valeri põhiliselt meie infoportaalis MariUver ja oma ajakirja Tsikmä blogis, kirjutab Jaak Prozes.

Valeri Alikovi matused on 8. oktoobril kell 14.00 Helsingis. Tema enda soovil maetakse ta Hämenlinna kalmistule, teatas meie portaalile J. Prozes.

Avaldame MariUver’i ja Tartu Marilaste Liidu nimel sügavat kaastunnet Valeri sõpradele ja lähedastele.

MariUver

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s