Fenno-Ugria 90 Tartus

linnutee_ermTänavu mais saab Fenno-Ugria Asutus 90 aastaseks. Juubeli tähistamist alustame pärimusmuusikakontserdiga „Linnu tee“ 20. aprillil kell 18 Tallinnas Kumu auditooriumis ja 21. aprillil kell 18 Tartus, Eesti Rahva Muuseumi Hurda saalis.

Pärimusmuusikakontsertidel „Linnu tee“ rändavad soome-ugri radadel Eesti soome-ugri kogukondade folklooriansamblid, Fenno-Ugria eesti sõbrad ning külaline Neenetsimaalt. EMTA pärimusmuusikadoktorant besserman Maria Korepanova on kokku pannud kontserdikava, kus esinevad udmurdid Pavel Kutergin, Nikolai Anisimov, Anna Lebedeva, Erika ja Nora Kuznetsova, Illika Kuldkepp ja ansambel Jumšan Gur, ersa Kilejne, mari Anna Mišina ja Kristi Mühling, isur Nikita Djatškov ja ingerisoome Röntyskä, Tuule Kann ning Väike Hellero. Spetsiaalselt kontserdi jaoks on liivagraafikat loonud liivakunstnik Madli Luuk.

Peaesineja, Neenetsimaalt külla sõitnud neenetsi folkloori asjatundja ja lauliku Tatjana Lari esinemised ulatuvad Põhja-Venemaa kaluriküladest New Yorgi ja Tuneesiani. Eheda pärimuskultuuri keskel kasvanud tundraneenets Lar on praegu pühendunud laste õpetamisele. Lari lummavat häält sai Eestis esimest korda kuulda 2004. aastal soome-ugri rahvaste IV maailmakongressil Tallinnas ning 2015. aasta hõimupäevade kontsertidel.

Lisaks kontsertidele saab Tatjana Lari näha 22. aprillil kell 11 ja 13 ERMis õpitoas, kus ta keskendub neenetsi rahvalaulu eripäradele. Neenetsi rahvalauluesitus on kui meditatsioon. Sellel on oma helisüsteem, mis erineb tavapärasest diatoonilisest helireast. Õpitoas õpitakse häält kasutama, et jäljendada lindude hääli, tuua kuulajateni tule praksumist, tuule vihinat, tundrakarjamaade kohinat. Õpitoas osalemiseks on vajalik eelregistreerimine ERMI kodulehel.

Kontserdi eel saab tutvuda ka ersa puukunstnike Pjotr Rjabovi ja Vasilij Širmankini loominguga. Koostöös ersa kultuuriühinguga Sjatko korraldatud töötoas õpetavad nad ersa rahvusliku puukäsitöö võtteid.

„Linnu tee“ kontsert ERMis on kõigile huvilistele tasuta, kuid oleme tänulikud, kui leiate võimaluse osta toetajapileti 5/10/15 eurot Piletilevist või kohapeal. Nii kasvatame üheskoos Fenno-Ugria Veelinnurahva fondi, mis toetab noorte loomingulist ja üldkasulikku tegevust soome-ugri rahvaste hüvanguks. Tallinna kontserdil astuvad üles ka Veelinnurahva stipendiaadid Karoliina Kreintaal ja Leanne Barbo.

Kõik huvilised on oodatud!

MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Teated

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s