Hõimupäevad 2018

H6imup2evad_ersaHõimupäeva tähistatakse 20. oktoobril, kuu kolmandal laupäeval. MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldab sel puhul nagu ikka soome-ugri rahvaid tutvustava kultuurifestivali, mille sündmusi jagub tervesse oktoobrikuusse.

Eesti Vabariik on tähistamas oma 100. sünnipäeva, sestap on ka 25. oktoobril kell 11-16 Eesti Rahva Muuseumis toimuv hõimupäevade konverents pühendatud soome-ugri rahvaste rahvuslikule liikumisele ja iseseisvuspüüetele sada aastat tagasi. Konverents „Sada aastat soome-ugri rahvaste iseolemist“, millel esinevad ettekannetega ja osalevad aruteludes nimekad teadlased Eestist, Soomest, Ungarist, Karjalast, Udmurdi-, Mari- ja Komi- ja Mordvamaalt, on ühtlasi avalöögiks järgnevatel päevadel Setomaal aset leidvale soome-ugri rahvaste maailmakongressi vahekonverentsile.

2018. aastal kogu Euroopas toimuv pärandiaasta annab võimaluse väärtustada ka meie väiksemaarvuliste sugulasrahvaste kultuuri osana Euroopa rikkalikust ja mitmekesisest kultuuripärandist. Kultuuripärandiks ei ole aga mitte ainult rahvamuusika-tantsud, käsitööoskused ja toidukultuur, vaid ka kirjandus, kunst, filmid ja palju muud, millel kõigel on kindel koht hõimupäevade programmis.

Hea ülevaate soome-ugri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest saab hõimupäevade peakontsertidel 20. oktoobril kell 16 Tallinnas Telliskivi loomelinnaku Vabal laval ning 21. oktoobril kell 14 Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Üles astuvad ansamblid ja rahvamuusikud pea kõigilt soome-ugri aladelt. Neist tuntuim on ehk ersa lauluansambel Toorama. Esinejate seas on ka Marimaal asuva 2019. aasta soome-ugri kultuuripealinna Untšo (Šorunža) küla folklooriansambel, komid, põhjarahvaste esindajad ja paljud teised. Rahvalaule põimib kaasaegsete rütmidega vepsa etnorockansambel Noid.

Kuat_H6imup2evad

Ansambel “Kuat” Marimaalt hõimupäevadel 2017.

Korraldustöös löövad kaasa Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste seltsid. Nemad seavad kontserdipaikades sisse oma rahvaid tutvustavad väljapanekud, kust saab soetada endale raamatuid, käsitöö- ja disainiesemeid ning maitsta suupisteid. Kontsertidel astuvad üles ka seltside rahvamuusikaansamblid. Külalistele eesti muusikakultuuri tutvustava programmi paneb kokku Eesti Folkloorinõukogu.

Sel aastal toimub esmakordselt 11.-13. oktoobrini Tartus Aparaaditehases traditsioonilise tantsu festivali Sabatants soome-ugri eriprogramm. Festival pakub päevasel ajal seminare ja õpitubasid ning õhtuti tantsuklubisid, kus saab kinnistada päeva jooksul õpitut. Juhendavad maineka udmurdi tantsuansambli Ekton Korka liikmed ning ungari etnomusikoloogid Zoltán Juhász ja Réka Juhász koos tantsuõpetajatega.

Hõimupäevade festivali programmiga on liitunud kontserdisari Reval Folk, kelle hõimupäevadele pühendatud kontserdil 19. oktoobril kell 19 Vanalinna Muusikamajas astuvad üles Soome akordionimängija Maria Kalaniemi ja ersa mitmehäälset meestelaulu viljelev folklooriansambel Toorama.

Selleks, et kultuurid püsiksid elujõus, on vaja arendada kaasaegseid kultuurivorme. Koostöös MTÜga Kammermuusikud on traditsiooniks muutunud hõimupäevadeks eesti heliloojatelt soome-ugri rahvamuusikal põhineva uudisloomingu tellimine ning selle ette kandmine. Seekord kõlab 28. oktoobril Eesti Raadio 1. stuudios kontserdisarja HelijaKeel kontserdil Jüri Reinvere uudisteos, mis on saanud inspiratsiooni isuri laulikust Larin Paraskest.

Larin_Paraske

Albert Edelfelt “Larin Paraske”, 1893

Hõimupäevade filmiprogrammis on rõõm esitleda kaht värsket filmi. Peterburi dokumentalisti Julia Mironova film „Rahvus“ keskendub Udmurdimaal elava etnilise rühma bessermanide võitlusele õiguse eest olla nimetatud rahvuseks ja selles on kandev roll ka sealtkandist Eestisse pärimusmuusikat tudeerima tulnud muusikul Maria Korepanoval. 2017. aastal valminud esimene ersakeelne ajalooline mängufilm „Azor“ räägib mongolite sissetungist ersalaste asualadele 1237. aastal. Filmid linastuvad 21.-23. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis ning Tallinna kinodes Artis ja SuperNova.

Eesti juubeliaasta puhul saab Tallinna ülikooli BFM filmiprogrammis näha 10. oktoobril Lennart Meri soome-ugri rahvastest vändatud dokumentaalfilmide klassikat. 16. oktoobril tähistame Kinomajas nende filmide helirežissööri Enn Säde 80. sünnipäeva. Sel puhul linastuvad „Toorumi pojad“ ja „Liivlaste lood“, kus ta on olnud ka režissööriks. Suure publikuhuvi tõttu näitame taas ka mitmeid auhindasid saanud Rootsi filmi „Saami veri“: 14. oktoobril Tartu Elektriteatris ja 18. oktoobril Tallinna kinos Artis.

Azor

“Azor” filmivõtted. Foto: ru.wikinews.org

17. oktoobril on Kirjanike Majas toimuva Kirjandusliku kolmapäeva teemaks eestlaste ja udmurtide kirjandussuhted. Uuemat Eestis välja antud soome-ugri rahvaste kirjandust, mh äsja ilmunud „Vaateid soome-ugri rahvaste kirjandusele“ esitleme 11. oktoobril raamatupoes Puänt.

Hõimupäevade ajal on oodatud soome-ugri rahvaid tutvustavaid sündmusi korraldama kõik seltsid ja kultuuriasutused, kes selle valdkonna vastu huvi tunnevad. Nii tuuritavadki külla tulnud ansamblid peakontsertide eel maakondades, andes kontserte nii koolides kui ka rahvamajades. Hõimupäevade sündmusi toimub Tartus, Viljandis, Pärnus, Rakveres, Narvas ja paljudes teistes Eestimaa paikades.

Hõimupäevad-2018-739x1024

MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Lisa kommentaar

Filed under Artiklid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s