Mari kultuuri päev Riias

Elu_ilu-ilu_elu_03

Tallinna Mari Selts koos Läti Eesti Seltsi ja Eestimaa Rahvuste Ühendusega korraldab 30. aprillil Riias Läti Eesti Seltsi ruumides (Nometnu 62) Mari kultuuri päeva.

Mari kultuuri päev algab kl 12.00 mari tikkimise töötoaga. Õpituba viib läbi mari rahvusest moedisainer Natalia Lill. Samal ajal on avatud Natalia koostatud ajutine näitus “ELU ILU – ILU ELU”, mis eksponeerib mari vanu tikitud esemeid. Näitus tutvustab mari rahvakultuuri väga silmapaistva ja tähendusrikka tikandi kaudu.

Kl 12.00–14.00 Mari rahvusmustrid: tikandi töötuba

Õpituba tutvustab mari rahvakultuuri ja mari rahvariideid. Tunnis räägime sellest, millest on inspireeritud erilised rahvusornamendid ja tikkimismustrid, kuidas ja kus neid ornamente kasutati ning mis on nende tähendus. Osalejatel on võimalus originaaltikandeid samas avatud näitusel oma silmaga näha ning koos juhendajaga tikkimispisteid õppida. Õpitoas saab igaüks endale valmistada mari arhailises tikkimistehnikas päikesesümboliga kaunistatud helkiva ehte. Päikesemärk on paljude rahvaste jaoks oluline sümbol, ka mari kultuuris austatakse Päikeseema.

Mari podkogõljo õpituba

Kl 14.30 jätkub päev mari rahvustoidu töötoaga, kus hakkame valmistama mari vareenikud ehk podkogõljo’sid.

Podkogõljo’d sarnanevad vareenikutega, kuid on mõõtmetelt suuremad ja „tikitud“ servadega. Otsetõlkes tähendab see pajas keedetud pirukat (pod – pada, kogõljo – pirukas). Mari podkogõljo’d on omapärase väljanägemisega, sest nende valmistamiseks kasutatakse erilist meetodit. Klassikalise täidise koostises on kohupiima ja rohelise sibulaga kartulipuder, aga ka kartul ja liha, kartul ja seened, või hoopis hapukapsas.

Kl 17.00 toimub Zhanna Toht’i näituse “Millest räägivad mari mustrid” avamine ja Tallinna Mari Seltsi ansambli kontsert.

Mari kultuuri päeva toimumist toetavad hõimurahvaste programm, Haridus- ja Teadusministeerium ja Eesti saatkond Lätis.

Tallinna Mari Selts

Lisa kommentaar

Filed under Teated

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s